Algab Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideevõistlus

MTÜ Konstantin Pätsi Muuseum ja Eesti Arhitektide Liit kuulutavad välja Konstantin Pätsile rajatava mälestusmärgi ideevõistluse, mille auhinnafond on 33 000 eurot.

Trivimi Velliste seisab ajaloolisel Uuel turul Estonia teatrihoone taga, kuhu kavandatakse Konstantin Pätsi monumenti. Foto Urmas Saard
Trivimi Velliste seisab ajaloolisel Uuel turul Estonia teatrihoone taga, kuhu kavandatakse Konstantin Pätsi monumenti. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Konstantin Pätsi martüürium on justkui Eesti riigi martüürium. Ehk oleme ikkagi Konstantin Pätsi tänuvõlglased?[/pullquote]MTÜ Konstantin Pätsi Muuseum ja Eesti Arhitektide Liit kutsuvad skulptorite ja arhitektide kollektiive osalema avalikul ideevõistlusel, mille eesmärk on leida ruumiliselt ja kunstiliselt kõrgetasemeline terviklahendus Konstantin Pätsi mälestuse jäädvustamiseks Tallinna linnaruumis. Mälestusmärk rajatakse Eesti Vabariigile tähendusliku Tartu rahulepingu sõlmimise sajanda juubeli aastal ehk 2020. aastal.

Konstantin Pätsi monumendi kavandatav asukoht on ajaloolisel Uuel turul Estonia teatrihoone taga. Just Estonia Seltsi ruumides valmistati 1918. aasta esimestel nädalatel ette Eesti Iseseisvuse Manifesti ning Eesti Vabariigi väljakuulutamist, milles Konstantin Pätsil oli keskne ja juhtiv osa.

„Konstantin Pätsi lugu võib vaadelda kui Eesti riigi lugu, mis on läbi põimunud lootuse ja lootusetusega, kannatuse ja selle ületamisega, mõistmise ja mõistmatusega. Konstantin Pätsi martüürium on justkui Eesti riigi martüürium. Ehk oleme ikkagi Konstantin Pätsi tänuvõlglased? Mitte ainult kui Eesti Vabariigi ühe peamise rajaja ees, vaid ka kui eestluse elus hoidja ees,“ ütles MTÜ Konstantin Pätsi Muuseumi juhatuse esimees Trivimi Velliste.

„Konstantin Pätsi mälestusmärk peaks olema justkui üldistus kõigest sellest, Pätsi elusõnumi kvintessents. Oleks ülim, kui tädi Maali Võrumaalt lööks selle juurde jõudes käsi kokku ja ütleks: „Oi, kui ilus!“ Ja kui siis saabub sinna  nõudlik kunstiajaloo professor Sorbonne´ist, lausuks temagi: „Oo, kui meisterlik!“ lisas Velliste.

[pullquote]Oluline on, et mälestusmärk annaks edasi nii Konstantin Pätsi tähtsust ja tähendust Eesti omariiklusele kui ka rikastaks linnaruumi.[/pullquote]„Oluline on, et mälestusmärk annaks edasi nii Konstantin Pätsi tähtsust ja tähendust Eesti omariiklusele kui ka rikastaks linnaruumi. Mälestusmärk peab looma linnaruumi kunstiga laetud koha – andma põhjuse selles paigas korraks seisatuda. Võistluse tingimused jätavad osalejatele loomingulist tõlgendamisruumi, leidmaks mälestusmärgile vaatajat kõnetav vorm ja käsitlus,“ ütles võistluse lähteülesande koostaja arhitekt Ivar Lubjak.

Võistluse žüriisse kuuluvad Tallinna Ülikooli kultuuriloo ja kultuuriteooria professor Rein Veidemann (esimees), MTÜ Konstantin Pätsi Muuseumi juhatuse esimees Trivimi Velliste, Eesti Arhitektide Liidu liikmed Ott Kadarik ja Peeter Pere, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Krista Kodres ja Elo Liiv, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Ignar Fjuk, kirjanik ja diplomaat Jaak Jõerüüt ning A.H. Tammsaare Muuseumi juhataja Maarja Vaino. Ekspertidena on konkursi läbiviimisse kaasatud Tallinna Kommunaalameti juhataja Ain Valdmann ja TLPA muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik.

Ideevõistlus algab 22.10.2019 ja ideekavandid tuleb esitada Eesti Arhitektide Liitu hiljemalt 21.01.2020 kell 15.00. Võistluse tulemused avalikustatakse hiljemalt 23. veebruaril 2020. Võistluse auhinnafond on 33 000 eurot.

Samal teemal:

Trivimi Velliste näitas Eesti Vabariigi 101. aastapäeval Estonia teatri tagust ala, kus lähemas tulevikus peaks avatama monumentaalne mälestusmärk Konstantin Pätsile. Foto Urmas Saard

 

 

 

Trivimi Velliste: Konstantin Pätsi monumendi jaoks on asukoht ja 221 000 eurot olemas

Trivimi Velliste Foto Urmas Saard

 

 

 

Äraleppimine ajalooga

Janek Mäggi teeb Pätsi monumendi rajamise toetuseks telefonikõne numbrile 900 1920 Foto Urmas Saard

 

 

 

Telefoni abil saab toetada mälestusmärgi rajamist K. Pätsile

Riigikogu hoone Foto Urmas Saard

 

 

 

Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks soovitakse president Pätsile püstitada mälestusmärk

Seppo Zetterberg, Jyväskylä Ülikooli professor Foto Urmas Saard

 

 

 

Päts ja Tõnisson – kas must ja valge?

Elle Lees, MTÜ Konstantin Pätsi Muuseumi tegevjuht Foto Urmas Saard

 

 

 

Konstantin Päts Toompeale

Seppo Juhani Zetterberg on Soome Jyväskylä Ülikooli üldajaloo emeriitprofessor ja Soome Akadeemia liige, kelle esinemised on olnud oodatud kõigil president Pätsile püstitatava mälestusmärgi mõttetalgutel Foto Urmas

 

 

 

Mälestusmärk Konstantin Pätsile