Vanemuine toob lavale muusikali „Cabaret“

Sellel laupäeval, 20. oktoobril kell 19 esietendub Tartus Vanemuise suures majas muusikal „Cabaret“, mille peaosas säravad kas Tanja Mihhailova või Gerli Padar. Muusikali aluseks on John Van Druteni näidend ja Christopher Isherwoodi jutustused. Libreto autor on Joe Masteroff, muusika autor John Kander ning laulusõnad on kirjutanud Fred Ebb.

Muusikali tegevus viib meid Berliini aastal 1929. Samal ajal kui Weimari vabariik on uppunud majanduslikku ja poliitilisse segadusse, õitseb ööelu – nii ka kurikuulsas Kit-Kat-Clubis. Äsja Berliini saabunud ameerika kirjanik Cliff Bradshaw armub kohe klubi sillerdav-kahtlasesse atmosfääri ja kohalikku tähte, imekaunisse Sally Bowlesi. Kui Sally oma kiiva armukese, klubiomanik Maxi poolt vallandatakse ja ta Clifi juures proua Schneideri pansionis varjualust otsib, areneb kergemeelse femme fatale’i ja tagasihoidliku kirjaniku vahel kummaline suhe…

„Cabaret“ toob vaatajate ette meelelahutusest sõltuvuses oleva ühiskonna, mille frivoolsetest ja kergemeelsetest lõbustustest tulvil elu meenutab tantsu kuristiku serval. Sest „homne päev“ – natsionaalsotsialism, tuleb pidurdamatult ja seda ei takista kellegi isiklik õnn ega kunstnikud või väljaspool seisjad.

Muusikali „Cabaret“ esietendus toimus Broadwayl 20. novembril 1966. 1972. aastal valmis muusikali alusel film, mille lavastas Bob Fosse, peaosades Liza Minnelli, Michael York, Joel Grey ning Fritz Wepper.

Vanemuises on „Cabaret´“ lavale seadnud Roman Hovenbitzer Saksamaalt. Muusikajuht ja dirigent on Tarmo Leinatamm, dirigent Lauri Sirp. Kunstnikutöö tegi Roy Spahn (Saksamaa), koreograaf on Winfried Schneider (Saksamaa). Tõlkijad Hannes Villemson ja Kirke Kangro, valguskunstnik Palle Palm? (Rootsi).

Tanja Mihhailova ja Gerli Padari kõrval astuvad lavale Robert Annus või Juss Haasma, Hannes Kaljujärv, Aivar Tommingas, Eva Püssa või Silvi Vrait, Markus Luik või Simo Breede, Jaan Willem Sibul, Merle Jääger või Kaili Närep, Maria Kallaste, Pirjo Püvi või Helen Nõmm jt. Lavastuses teevad kaasa Vanemuise Sümfooniaorkester, ooperikoor, balletitrupp ja bänd.

„Cabaret“ esietendub Tallinnas Nokia Kontserdimajas 27. oktoobril kl 19. Kokku antakse sellel hooajal Tallinnas viis etendust. Lavastust mängitakse eesti keeles, inglise- ja soomekeelsete subtiitritega.

Allikas: Vanemuine, www.vanemuine.ee