REIN MARANI „HÕIMUDE HÄLLILAUL” PÄRIMUSMUUSIKA AIDAS

Pildil Rein Maran ja Lennart Meri. Foto: Aado Lintrop (ERM Fk 1926:36)

Rein Marani ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös valminud juubelinäitus “Hõimude hällimail” on avatud Viljandi Pärimusmuusika Aida fuajees ja klaassaalis. Lisaks on autori 90. sünnipäeva tähistamiseks ilmunud fotomapp filmi “Linnutee tuuled” ekspeditsioonidelt kaasa toodud fotodega. Fotomapi on kujundanud Marje Eelma.

2021. aastal Eestis korraldatud VIII soome-ugri maailmakongressi erinäitus on jõudnud Viljandisse, unikaalsed Eesti Rahva Muuseumi kogusse antud Rein Marani fotojäädvustused täiendavad võimsalt suurnäituse “Uurali kaja” teemasid. Esmakordselt saab näituse juures lugeda ka väljavõtteid Rein Marani ekspeditsioonipäevikust ja seiklusliku lisa annab juurde äsja Enn Säde sulest ilmunud raamat “Eales ei leia algust” (2022).

“Ärge oodake sellelt näituselt fotokunsti avastusi või tõsiteaduslikke etnograafilisi dokumente. Need on näpsatud parajasti siis, kui käed-jalad ja silm olid vabad filmikaamerast. “Linnutee tuulte” poolteist aastat (1976-1977) kestnud matkadel ei olnud niisuguseid hetki palju. Vaevalt nendele fotodele jäädvustatud inimestest keegi enam elavate kirjas on. Ka enamik nende kodupaikadest on tsivilisatsiooni surve all tundmatuseni muutunud. Ühest kännust oleme võrsunud ja erinevatesse keskkondadesse juurdunud, muutnud keskkonda ja muutunud ise, viimasel sajandil enam kui esimestel kokku. Lääts otsis latvu, jalg komistas juurtele. Vahest uurali hõimu juurtele?” Rein Maran 1978/2021

Rändnäitus jääb Viljandi Pärimusmuusika Aidas avatuks kuni 30. maini. Näituse kuraator on Kristjan Raba /ERM.

Graafiline disain: Marje Eelma/Tuumik. Toimetaja: Tuuli Kaalep. Helid: E.Säde (Eesti Kirjandusmuuseumi ja ERMi arhiivides). Täname: Rein Marani perekond, Enn Säde, Silli Peedosk, Priit Pajusalu, Jaak Lõhmus, Agnes Aljas.

KU päevatoimetaja