TALGUKEVADE TÄHELEPANU ALL KODUKANDI VEEKOGUDE OHUTUS

Teeme Ära talgukevad 2022. Fotokollaaž: Urmas Saard / Külauudised

Teeme Ära egiidi all on Eestimaal juba 15. korda toimumas igakevadised talgud ja täna algaski ühine talgukevad, mis kulmineerub maikuu esimesel laupäeval, 7. mail üleriigilise ühistegemisega.

Koostöös Päästeametiga võetakse tänavuse talgupäeva tähelepanu keskmesse kodulähedaste veekogude ohutus. Jätkub ka igaühe looduskaitsega seotud talgutööde tegemine. Talgupäevale oodatakse kõiki eestimaalaseid, mõistagi ka meie uusi naabreid, kes sattunud Eestisse Ukraina sõjajalust põgenedes. Talguid saab kirja panna talguveebis.

Päästeameti peamaja komandoruumi kogunenud ajakirjanikele kõnelesid talgukevadest lähemalt Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja; Kuno Tammearu, Päästeameti peadirektor ja Mikko Virkala, Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert. Kuidas talgupäev täpsemalt välja näeb, kuidas käib talgute kirjapanek, mida saame ise ära teha koduümbruse veesilmade ohutuse suurendamiseks, millest kirjutab värske ajaleht Talguline – neil teemadel Päästeametis juttu tehtigi. Nagu heaks traditsiooniks on saanud, pakuti talgukevade avamisel ka maitsvat talgusuppi.

Tarmo Tüür ütles, et erinevalt kahest COVID-pandeemia aastast saab tänavu jälle talguid korraldada traditsioonilisel moel suuremate seltskondadena. „Koroonaviirus ei katkestanud talgutraditsiooni ning sel kevadel kutsume aktiivselt osalema kõiki perekondi ja sõpruskondi, kogukondi ja töökollektiive, samuti meie uusi kaasmaalasi Ukrainast, sest koostöö ja kokku hoidmine on ärevatel aegadel parim viis turvatunde tugevdamiseks,“ rääkis Tüür – lisades, et seekordsed talguteemad sobivad hästi vabatahtlikuks panustamiseks ja õlatunde tugevdamiseks.

Talgupäeva meeskond koostöös Päästeametiga innustab tänavu kevadel tähelepanu pöörama kodulähedaste veekogude ja väiksemate veesilmade ohutusele.

Talgupäeva meeskond koostöös Päästeametiga innustab tänavu kevadel tähelepanu pöörama kodulähedaste veekogude ja väiksemate veesilmade ohutusele. Mikko Virkala sõnul kinnitab probleemi tõsidust kurb statistika. „Eelmisel aastal oli Eestis viimase aja suurim veeõnnetustes hukkunute arv: uppus 60 inimest. Kukkumiste ja libastumiste tõttu uppus 19 inimest, neist seitse oma kodu juures,“ rääkis Virkala. „Esmajärjekorras vajavad turvalisemaks muutmist kastmisvee võtmise kohad, korrastamata veeäärsed käiguteed, katkised või puuduvad kaevukaaned, lagunenud purded ja sillad, libedad ja järsud kaldad ning piirdeta kallasrajad, mis nõuavad halbade asjaolude kokkulangemisel igal aastal mitu inimelu.“ Veeohutusega seotud talgutööde hõlbustamiseks saavad talgujuhid taotleda väikest tuge ehituspoe kinkekaardi näol. Lähem info talguveebis.

Sarnaselt varasematele aastatele võib Teeme Ära talgupäeval igaüks talguid eest vedada ja teisi kaasa kutsuda, et aidata oma kodukandi elu edendada ning üheskoos ära teha kõige pakilisemad tööd. Tänavu jätkuvad talguteod looduse mitmekesisuse ja elurikkuse toetamiseks, olgu selleks liigirikka lilleniidu rajamine või laiendamine, linnupesade ja nahkhiirte varjekastide meisterdamine, kompostimisala rajamine vm. Niidulillede lapikese tegijad saavad soovi korral seemnepaki omamaiste liikidega.

Üleriigiline Teeme Ära talgupäev sai tõuke 2008. aasta suurest prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest. Alates 2010. aastast on talgute korraldamine iga aktiivse kodaniku, kogukonna ja ühenduse võimalus midagi oma elukeskkonna heaks ise ära teha. Tänavu pakub talgupäev muuhulgas suurepärase võimaluse saada paremini tuttavaks meie uute naabritega – nii näiteks koroonaviiruse pandeemia ajal maale kolinud inimestega kui ka Eestisse jõudnud Ukraina põgenikega. Talgutöödel veedetud ühised hetked aitavad suurendada iga inimese turvatunnet ja ühiskonna sidusust.

7. mail aset leidvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Vizeum, Bauhof, LHV, Nordic Hotel Forum, Tele2 jt.

KU päevatoimetaja