RAEKÜLA VANAKOOLI KESKUSES AVANEB „PILK LEEDULE”

Fotogalerii

Aleksandras Lysiukas. Foto: Vievise kultuurikeskus

11. märtsil märkasid mööda Lembitu tänavat liikunud pärnakad Raeküla Vanakooli paraaduksel lehvimas kõrvuti Eesti lipuga ka Leedu trikoloori. Külalised Vievisest avasid Leedu taasiseseisvumise päeval harrastuskunstniku Aleksandras Lysiukase maalinäituse “Pilk Leedule”, mis on osa kahe riigi linnade vahelisest ühisprojektist „Kultuuride sild: Vievis-Pärnu”.

Raeküla Vanakooli keskuse juhataja Piia Karro Selg meenutas näitust avades, et 1990. aasta 11. märtsil kuulutas Leedu Ülemnõukogu oma riigi taas iseseisvaks. Leedu on pika ajalooga riik. Mäletatavasti tähistasid leedukad 2009. aastal Leedu 1000 aasta möödumist selle esmamainimisest.

Vievise kultuurikeskuse juhataja ja käimas oleva projekti juht Audrone Stepankeviciute ütles, et kunstnik ise ei saanud tulla näituse avamisele ja vahetult oma loomingut tutvustama. Kaasa toodi 17 maali: enamik vaateid on ehitustest, aga ka natüürmorte.

Paljud maalid on leidnud endale uue kodu mitmel pool maailmas

Aleksandras Lysiukas sündis 1962. aastal. Õppis Vievise keskkoolis, hiljem Vilniuse Jonas Basanavičiuse lastekunstikoolis. Ta töötas disainerina Vievise teraviljatoodete tehases, seejärel Kaunase kunstifirmas „Žilvitis“. Aleksandras Lysiukas on osalenud oma maalidega erinevatel näitustel, Vilniuses traditsioonilisel rahvakäsitööliste „Kaziukase laadal“, samuti linna- ja alevilaatadel. Ta esindas Elektrėnai valda traditsioonilisel Leedu rahvakäsitöö ja rahvakunsti näitusel “Kuldpärg”. Alates 2008. aastast on ta Leedu Rahvakunstnike Liidu liige. Tema maalid on olnud vaadata Leedus, Poolas ja Kanadas. Paljud maalid on leidnud endale uue kodu mitmel pool maailmas. Kunstnik eelistab realistlikku stiili. Lisaks on huvitatud urbanistikast, mistõttu on ta maalidel kujutanud rohkelt linnasid ja aleveid. Eriti meeldivad talle Vilniuse ja Kaunase vanalinn, maastikud ja natüürmordid. Samuti maalis ta hulga ajaloolisi maale, mis jutustavad Leedu ajalugu.

Aleksandras Lysiukase näitust näeb Raeküla Vanakooli keskuse saalis mai kuuni. Kultuuride sillla ühisprojekti toetab Leedu poolelt nende kultuurinõukogu ja Vievise kultuurikeskus. Projektis “Kultuuridesild – Vievis ja Pärnu” vahendavad kultuuriasutuste vahelist koostööd rahvusvahelise heategevusorganisatsiooniY’s Men Vilniuse ja Pärnu klubid. Audrone Stepankeviciute mainis, et mai teisel nädalalõpul avatakse sama projekti jätkuna peatselt üheksakümneüheksandat sünnipäeva tähistava Pärnu kunstniku Johanna Grauverki maalide näitus Vievises. Samuti meenutas ta, et kahe linna vahliseks esimeseks koostööks oli Vievise kultuurimaja rahvateatri visiit Pärnusse eelmise aasta detsembris.

Urmas Saard

Samal teemal:

PÄRNUSSE TULI ALEKSANDRAS LYSIUKASE NÄITUS, LEETU SAADETAKSE JOHANNA GRAUVERKI MAALID

HEAS KOOSTÖÖS LEEDUKATEGA SÜNDISID ÜLLATUMINE JA NAERUTAMINE