Algab üleriigiline mardi- ja kadrisantide rahvaloendus

Eesti Folkloorinõukogu koostöös Rahvakultuuri Keskusega korraldab üleriigilise sanditamistraditsioone elavas kasutuses ja au sees hoidva aktsiooni „Hakkame santima!“ raames mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse, mille eesmärk on teada saada, millistes Eesti piirkondades enim mardi- ja kadrisante ringi jookseb.

Mardisandid ootamatult uksel. Foto Urmas Saard
Mardisandid ootamatult uksel. Foto: Urmas Saard

[pullquote]kulminatsiooniks on rahvusvaheline festival koos 24. novembril toimuva üle-eestilise kadrisandijooksmisega[/pullquote]Soovime „Hakkame santima!“ aktsiooniga populariseerida meie oma ägedaid sanditamiskombeid ning olukorrast parema ülevaate saamiseks korraldamegi mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse. Mardi- ja kadrisandijooksmine on koos sõprade või sõpruskonnaga lõbus sügisene ettevõtmine, samas ka oluline osa meie kultuuripärandist,“ ütles „Hakkame santima!“ aktsiooni eestvedaja Kati Taal.

„Mida rohkem mardi- ja kadrisante end kirja paneb, seda parema ülevaate mardi- ja kadrisandijooksmise seisust üleriigiliselt saame,“ lisas Taal.

Kõik mardi- ja kadrisandid on oodatud end kirja panema aktsiooni kodulehel. „Hakkame santima!“ aktsiooni kulminatsiooniks on rahvusvaheline festival koos 24. novembril toimuva üle-eestilise kadrisandijooksmisega, mille raames viime läbi ka mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse.

Aktsioon „Hakkame santima!“ toimus esimest korda möödunud aastal mardipäeval, tänavu on võetud fookuseks kadripäev ja kadrisantidega seotud kombestiku sügavam tutvustamine.

Lisaks üleskutsele tulla katri ja marti jooksma on käesoleval aastal „Hakkame santima“ raames toimunud ja toimumas sanditamiskombeid põhjalikumalt tutvustavad koolitused Tartus, Tallinnas, Kohtla-Järvel ja Haapsalus, saab näha põnevaid, oma maa sanditamiskombestikku tutvustavaid väliskollektiive, osaleda kontserditel, õpitubades ja kadripidudel. Aktsiooni kodulehelt leiab videosid ja nõuandeid sanditama mineku ettevalmistamiseks.

„Hakkame santima!“ lõppeb sel aastal suure kadripeoga 25. novembril Pärimusmuusika Aidas Viljandis, kus saab kohtuda läti, vene, isurite, eesti ja teiste rahvaste sanditajatega.

Nii mardisant kui kadrisant on õnne pant! Hakkame santima!

Annela Laaneots

Eesti Folkloorinõukogu teabejuht

Samal teemal:

Boes e merdules, Sardinia, Itaalia

 

 

 

Mardinädal lõpeb Tartus “Hakkame santima!” välisrühmade kontserdi ja perepäevaga

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Reedel joostakse Eestis marti: rahvusvaheline sanditamisfestival „Hakkame santima!“

Mardisandid. Foto: Mooste Rahvamuusikakool

 

 

 

Moostes saab sanditama õppida

Mardi kaabu. Foto Urmas Saard

 

 

 

Mardid soovisid Vinni vallale viljaõnne

Mardisandid

 

 

 

Täna on mardipäev

Eesti Vabaõhumuuseum. Foto Urmas Saard

 

 

 

Vabaõhumuuseum kutsub mardikooli

Mardisandid uksel. Foto Urmas Saard

 

 

 

Täna on mardilaupäev