Meenutati Sindist pärit maailmakuulsat meremaalijat

Üheksakümmend talve tagasi Andrew Winteri poolt Sindis maalitud kolm maali jõudsid käesoleva nädala kesknädalal taas maailmakuulsa kunstniku sünnilinna, sedakorda Paikuse politseikooli kadettide valve all.

Kolme haruldasti Andrew Winteri maali eksponeeritakse Sindi gümnaasiumis politsei valve all Foto Urmas Saard
Kolme haruldasti Andrew Winteri maali eksponeeritakse Sindi gümnaasiumis politsei valve all. Foto: Urmas Saard

„Andrew Winter – sintlasest maailmakuulsa meremaalija lugu“ oli 9. novembril Sindi gümnaasiumi aulas toimunud seitsmenda õpilaskonverentsi pealkirjaks. Sindi gümnaasiumil on pikaajaline kogemus korraldada koostöös Sindi muuseumiga oma kodulinna kooli kuulsate vilistlaste auks konverentse. Muuseumi juhataja Heidi Vellend leidis, et merekultuuriaastal on parim aeg meenutada Winteri elu ja tegevust. Õpetajad Eneli Arusaar ja Lembit Roosimäe kaasasid ettekannete ettevalmistamisse 11 õpilast. Ettekanded jaotati kolme osasse: „Sintlane Andres Winter“, „Õpingud New Yorgi kunstiakadeemias“, „Eesti soost kunstniku edulugu“. Iga teemat käsitles rohkem kui üks õpilane. Nii kujunes rohke teabe jälgimine ja meelde jätmine lihtsamaks ega väsitanud kuulajaid.

Chätlyn ja Egon jutustasid perekond Winterite elama asumisest Monhegani saarele, kus puudus elekter, autoga ei sõidetud ja jalutamiseks kasutati kõrgetel kaljunukkidel kulgevaid radu. Elumaja juurde ehitas kunstnik stuudio. Selle akendest avanes vaade merele. Realistliku meremaalija elu lõpetas 65. eluaastal vähk.

Matusetalitus toimus kirikuõpetaja, lese ja nelja sõbra hüvastijätul. Mootorpaadiga sõideti saare lähedal asuva kõige sügavama vee kohale. Õpetaja sõnade saatel lasti urn lainte voogudesse. Hiljem kirjeldas kunstniku abikaasa Mary matusepäeva järgmiselt: „Tumedad sünged pilved, nii kui Andy neid maalida armastas. Aga just sel momendil, kui õpetaja oli valmis urni merre laskma, oli päike momendiks välja tulnud otsekui jumalagajätuks isikuga, kes merd nii väga armastas.“

[pullquote]Winter on suurepärane näide, et ka kõige väiksemast asukohast võib minna suurde maailma[/pullquote]Tänased õpilased ei olnud esimesed, kes Winteri elutöö vastu huvi tundsid. Sindi gümnaasiumi õpetaja Maia Agar huvitus Winterist ühes oma pinginaabri Kädi Kosenkraniusega siis, kui oli ise sama kooli õpilane. Nende uurimus on hoiul Sindi muuseumis.

Paikuse põhikooli õpetaja Sirje Suurevälja kirjutas paar aastat tagasi Pärnu Postimehes Winterist ja tema maalitud maalidest 1926/1927. aasta talvel, kui kunstnik külastas oma sünnilinnas elavat venda. Loetud loo põhjal õnnestus Sindi gümnaasiumi direktoril Ain Keerupil leida üles kaks meest, kelle valduses asuvad kolm väärtuslikku Winteri maali. Kunstihuvilise Priit Kaja kogus on kaks Winteri maali: kunstniku autoportree ja pilt isast.

Pärnumaa omavalitsuste liidu üldkogu esimees ja Pärnu abilinnapea Meelis Kukk on omandanud maali „Sindi kalevivabrik”. Ameerikas võivad mõned Winteri maalid maksta isegi kuni 30 või 40 tuhat dollarit. Mis hinnaga need kolm tööd osteti, seda mehed ei öelnud. Siiski kinnitasid mõlemad, et maalid maksid Eestis suhteliselt odavat hinda. Aga see ei vähenda karvavõrdki maalide tõelist väärtust, millele viitas ka politseivalve kohalolek.

Konverentsil esinenud õpilased ühes õpetaja Eneli Arusaarega kolme  Winteri maali vaatamas Foto Urmas Saard
Konverentsil esinenud õpilased ühes õpetaja Eneli Arusaarega kolme Winteri maali vaatamas. Foto: Urmas Saard

„Läbi nende ajaloouurimuste tuuakse minevikust esile auväärsete inimeste elutöö. Winter on suurepärane näide, et ka kõige väiksemast asukohast võib minna suurde maailma,“ tunnustas Kukk Winterile pühendatud ja samuti varem toimunud konverentside korraldajaid. Kaja soovitas kaaluda mõtet, kuidas Winteri mälestust paremini Sindis jäädvustada. Üks võimalus oleks monumendi või bareljeefi paigutamine kuhugile koolimaja lähedusse.

Sõnalised ettekanded vaheldusid Sindi muusikakooli õpilaste esitatud muusikaliste paladega. Musitseeris 19 õpilast ja viis täiskasvanut. Musikaalse kava üldjuht oli Sindi muusikakooli direktor Merike Teppan-Kolk.

„Winteri jalajälg on suurem kui Eesti,“ rääkis Sindi linnapea Marko Šorin. Oma sõnade kinnituseks ütles linnapea, et tegelikult tahtnuks konverentsil osaleda ka Eestis resideeruv USA suursaadik James D. Melville. Kahjuks ei osutunud see võimalikuks Ameerika presidendi valimiste tõttu.

Akadeemik Winteri nimi on kantud Ameerika kuulsuste müürile. Pärnu kunstnik Vello Paluoja maalis portree Andrew Winterist, kelle pilt asetati Sindi gümnaasiumi kuulsate vilistlaste seinale.

Martin Karasjov, Sindi gümnaasiumi meediaõppe praktikant

Samal teemal:

Eneli Arusaar Foto Urmas Saard

 

 

 

Sintlane Ameerika kuulsuste seinal väärib enamat tutvustamist