Rukkimaarjapäev

11. augustil kl 11–17 tähistatakse Ülenurmel põllumajandusmuuseumis

rukkimaarjapäeva.

Laupäeval köidab Eesti suurim rukkikasvataja Hans Kruusamä­­gi ehk rukkikuningas Hans I põllumajandusmuuseumis rukkivihke ja teeb neist koos huvilistega rukkihakke.

«Rukis kasvas ilus, aga vihmad ja tuuled on vilja väga ära sasinud,» rääkis põllumajandusmuuseumi direktor Merli Sild, kes loodab rukkilõikuseks kuivemate päevade saabumist.

Rahvakalendri järgi pidi 15. augustiks, rukkimaarjapäevaks, olema heinategu lõppenud ja mõnel pool ka rukkilõikus. Usuti, et kui rukis külvata kolm päeva enne 15. augustit, ei võta külm orast ära.

Sild ütles, et rukkikülv on sel aastal muuseumis plaanitud küll augusti lõppu, ent kõik muu alates sirbiga rukkilõikusest kuni leiva küpsetamiseni on külastajatel võimalik laupäeval ise järele proovida.

Rukkikuningas, Lääne-Virumaa põllumees Hans Kruusamägi tõdes nädala keskel, et rukkisaak on tänavu väga hea, kuid siiamaani ei ole tera veel päris täisküpsuses ning vihmad takistavad selle kuivamist ja koristamist. «Meie põllud ei ole väga lamandunud, aga olen näinud põldusid, mis on lausa maatasa,» rääkis ta. Oma ligi 870 hektarilt loodab ta saagi koristada sellel nädalal.

Lisaks rukkiga seotud tegevustele saab õppida rahvuslike kiikede valmistamist, sepistamist, puuvoolimist, tekstiilitrükki ning kasetohust ja õlest aksessuaaride valmistamist. Lisaks peetakse mõttetalguid rukkikasvatamisest Eestis.

Leivaküpsetajad saavad osaleda maitsvaima rukkileiva võistlusel, kübarakaunistajad kauneima õlgkübara valimisel. «Mida omapärasem, seda parem,» selgitas Sild, mida nad võistlusele ootavad.