Osale mälestusüritusel Suure Lennu kaarel

Velise Kultuuri ja Hariduse Selts vana Läänemaa kagusopist nüüdse Märjamaa valla lõunaosas kutsub kõiki hea tahtega kaaskodanikke – nii suuri kui väikseid, samuti seltse ja ühinguid oma osalemisega toetama-jätkama neljapäeval, 29. märtsil Lennart Meri mälestusüritust.

Algatajateks olid 2006. aasta kevadel Aivar Niinemägi Pandivere Arenduse ja Inkubatsioonikeskusest, Väike-Maarja Vallavalitsus Lääne-Virumaalt ja Kaarma Vallavalitsus Saaremaalt. Selleks süütame mälestuslõkked või märgutuled /lapiküünlad/oma jaanitule kohtades, külaplatsidel, linnustes või teistes väärikates kohtades, mis paiknevad võimalikult lähedal mõttelisele joonele Ebavere mäe ja Kaali järve vahel – seega oletatavale Kaali meteoori ehk Tarapita teekonnale. Seda teekonda võib teisiti kutsuda ka Suure Lennu kaareks või tuleteeks.

Ebaverest alates kulgeks kaar Järvamaal Järva-Jaani kohal üle Purdi ja Lõõla küla. Raplamaal leiab neid paigad, kui ühendada kaardil joonega Lelle aleviku keskpaik ja Lihuveski sild Raikküla vallas ning Avaste mäe keskpunkt Vigala vallas Lõuna-Läänemaad läbiks tuledekett siis joonel Avaste mäest läbi Lõo küla Puhtu poolsaarele, puutudes pisut Pärnumaad Koonga vallas, kaugele ei jää Vatla linnus.

Enne Saaremaad trehvab teekond Viirelaidu ja Võisilma Muhu lõunarannal. Saaremal jäävad joone alla Pöide valla külad alates Kõrkverega, Laimjala valla Audla-Ridala kohal jätkub tee Kaali suunas otse üle Valjala kandis paikneva põliste linnusevallide.

Velise-Valgu kandi rahva tule tegemine saab toimuma PAISUMAAL Tooma talu maadel neljapäeval,29.03.2012 üks tund enne päikese loojangut. Teemakohast Lennart Mere raamatut HÕBEVALGE pakuvad kõik raamatupoed ja muidugi raamatukogud üle Eesti. 2011. aasta raamatu-uudis tuli kirjastuselt VARRAK – Marju Kõivupuu 101 EESTI PÜHAPAIKA-kus esimestena kirjas Ebavere mägi ja Kaali järv.

Kaasa võtta hea tuju ja kindlasti lood ning mälestused asjakohasteks meenutusteks. Esimest korda toimus mälestustule tegemine märtsis 2006.

Korraldajad: Velise Kultuuri ja Hariduse Selts, Velise Muinsuskaitse Selts, Eesti Looduskaitse Seltsi Märjamaa osakond, Sillaotsa Talumuuseum

Allikas: Kalev Tihkan