Rein Raua juubelit tähistatakse sümpoosioniga

Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituut ja Eesti Semiootikavaramu eestvedamisel toimub laupäeval, 17. detsembril professor Rein Raua 50. sünnipäevale pühendatud sümpoosion „Rein Raud 50: kriitilised lugemised”, mis on avatud kõigile tema loomingust huvitatuile. Sümpoosion algab laupäeval kell 11.30, toimumiskohaks on Tallinna Ülikool (Mare hoone, Uus-Sadama 5, ruum M-225).

Ettekannetega esinevad Mihhail Lotman, Ülar Ploom, Igor Pilshchikov, Aleksi Järvela ja Alari Allik ning austust avaldab ka Eesti Semiootikavaramu. Teemadering keskendub nii Rein Raua enese töödele kui ka tema erinevatele tegevus- ja huvivaldkondadele. Kohaletulnutel on võimalus osa võtta sõbralikust arutelust ja loomulikult õnnitleda juubilari. Ettekandeid on nii inglise kui eesti keeles.

Seminari lõppemisel suundutakse kell 14.30 teatri NO99 kohvikusse (Sakala 3), kuhu on oodatud kõik Rein Raua sõbrad, tuttavad, kolleegid, õpilased ja austajad temaga klaase kokku kõlistama.

Rein Raud on sündinud 21. detsembril 1961. aastal. Raud on Tallinna Ülikooli kultuuriteooria ja Aasia kultuuriloo professor, aastatel 2006–2011 juhtis ta Tallinna Ülikooli rektorina. Ta on lõpetanud Leningradi Riikliku Ülikooli jaapani filoloogia erialal ning kaitsnud doktorikraadi Helsingi Ülikoolis. Alates 1995. aastast on Raud Helsingi Ülikooli jaapani keele ja kultuuri professor, samuti on ta valitud Läti Ülikooli ning Vytautas Magnuse Ülikooli audoktoriks. 2009. aastal tunnustati Rein Rauda haridus- ja kultuurialase koostöö edendamise eest Leedu Vabariigi teenetemärgiga. 2011. aasta jooksul on Rein Raud pälvinud kaks Jaapani kõrget autasu olulise panuse eest Jaapani-uuringute juhtimisel ning jaapani keele õpingute arendamisel Eestis.

Rein Raud on tõlkinud eesti keelde hulgaliselt klassikalist jaapani kirjandust, sealhulgas luuleantoloogia „Süda on ainuke lill” ja hiljuti TLÜ kirjastuses ilmunud Ikkyu luulekogu „Hullunud pilv”, samuti on ta avaldanud klassikalise jaapani kirjanduse ja filosoofia teemadel hulgaliselt artikleid rahvusvahelistes teadusajakirjades.

Rein Raud oli muuhulgas Eesti Humanitaarinstituudi üks algatajatest 1988. aastal. Just Raud oli käivitavaks mootoriks oma mõttekaaslastele ja instituudi tulevastele õppejõududele, kes tõid Eesti haridusse aine- ja punktisüsteemi ning avardasid seda vaba maailma akadeemilise kultuuri puhanguga. Tänaseks Tallinna Ülikooli kooseisu kuuluv Eesti Humanitaarinstituut püsib senini oma kolleegide avarate mõtete õlul ning Rein Raua panus õpetlase, teaduri ja kolleegina sellesse arengusse on püsinud tugevana tänaseni.

Allikas: Tallinna Ülikool