Tartus algab armastusfilmide festival tARTuFF

Festivali avab L. von Trieri "Melanhoolia".
Esmaspäeval, 8. augustil algab Tartus armastusfilmide festival tARTuFF, mille süda asub taas Tartu Raekoja platsil, kus kuuel õhtul ja ööl näidatakse kokku 12 mängu- ja dokumentaalfilmi.

1600 istekohaga Eesti suurimasse vabaõhukinno on paigaldatud kinoekraan suuruses 20 x 15 meetrit, kust saab näha nii värskeid filme, aga ka kinoklassikaks kujunenud teoseid kogu maailmast.

Festival avatakse kuulsa taani filmimehe Lars von Trieri Cannes’i festivalil režissööri sõnavõttude tõttu skandaali tekitanud katastroof-armastusfilmiga „Melanhoolia”, mille peaosaline Kirsten Dunst pälvis samas parima naispeaosalise preemia.

Festivali Raekoja platsi põhiprogrammis näeb publik teiste hulgas ka tunnustatud hiina filmirežissööri Zhang Yimou tänapäevastatud Romeo ja Julia lugu „Viirpuu all”, kanada wunderkindi Xavier Dolani stiilset retrofilmi „Kujuteldav armastus”, legendaarse saksa lavastaja Werner Herzogi poeetilist dokk Antarktikast „Ootamatud kohtumised maailma lõpus” jt.

Filmiklassikast tuuakse tartlaste ette 1971. aastal valminud Luchino Visconti suursugune „Surm Veneetsias” ja festivali lõpetav 1966. a Eesti film „Ühe suve akvarellid” restaureeritud variant Aarne Ükskülaga peaosas. Filmikülalistest väisab seekord tARTuFFi tõsielusündmustel põhinev sõjadraama ja tugeva naise lugu „Nagu mind polekski” iirlannast režissöör Juanita Wilson.

Festivali põhifookus keskendub tänavu rohelisele mõtteviisile ning inimese ja teda ümbritseva keskkonna suhestumisele. Keskkonnaalaseid filme näeb nii Raekoja platsil kui ka Athena keskuse dokumentaalfilmide programmis, samuti toimuvad teemakohased ümarlauad ja õpitoad Pauligi kohvitelgis. Dokumentaalfilmide- ja loenguprogramm on sündinud tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele.

tARTuFFil saab alguse ka PÖFFi, Eesti Puuetega Inimeste Koja ning Eesti Inimõiguste Keskuse projekti “Erinevus rikastab” poolt algatud liikumine, mis loodetavasti kandub üle ka teistele meie kultuuriüritustele laiemalt – kuidas rohkem kaasata meie erivajadustega inimesi kultuuriürituste korraldamisse ja neist osa saama.

Kõik festivali sündmused on huvilistele tasuta (v.a peod), filmid on varustatud eestikeelsete subtiitritega või on eesti keeles. Kokku linastub tARTuFFil 25 filmi 20. riigist. Festival kestab 13. augustini.

Tartu armastusfilmide festivali tARTuFF korraldab MTÜ Pimedate Ööde filmifestival, toetavad Tartu linn ja Paulig.

Loe lähemalt siit.

Allikas: tARTuFF