Naiskodukaitsjad võitsid kauaoodatud laskekarika

Terhi Anttila Uniküla lasketiirus kõmmutamas

Nädalavahetusel külastasid Naiskodukaitse Tartu ja Viru ringkonda Vantaa reservväelased. Traditsioonisel augustikuisel külaskäigul tutvuti Eesti riigikaitsesüsteemiga ja korraldati traditsioonilised laskveõistlused naiskodukaitsjate ja Vantaa reservväelaste liidu liikmete vahel, mille võit tuli viimaks naiskodukaitsjatele.

Oma külaskäiku Eestisse alustasid soomlased Tartu malevast, kus Janar Saarniit andis külalistele loengu “Ülevaade täpsuslaskuri ja snaipri väljaõppest ja relvastusest”, peale mida suunduti KVÜÕA simulastioonikeskusesse. Pärastlõunal toimusid Unikülas traditsioonilised laskevõistlused Vantaa reservväelaste liidu liikmete ja naiskodukaitsjate vahel, mille võit sedakorda tuli eestlastele.

Võistlus toimus automaadist AK4. Võistkonna moodustasid kolm naiskodukaitsjat ja kolm kaitseliitlast. Soome esinduse moodustasid Vantaa reservväelaste liidu kolm mees- ja naisliiget. Naiskodukaitsjaid esindasid Eva Nessler, Ulvi Karu ja Kristel Kitsing. Kaitseliitlastest läks arvestusse Ain Ehari, Aivo Näki ja Kalev Koppeli tulemused.

Individuaalarvestuses oli naistest parim Eva Nessler, teiseks tuli Terhi Anttila ja kolmanda koha võiltes välja Ulvi Karu. Meestest oli parim Ain Ehari, teise koha saavutas Aivo Näkk ja kolmandaks tuli Juha Ylinen.

Tegemist oli kompleksharjutusega, kus tuli nii lamades, põlvelt kui püsti lasta aja peale kümme padrunit.

Laupäeva õhtupoolik veedeti Kirna õppekeskuses, kust järgmisel päeval suunduti külaskäigule Viru malevasse. Üheskoos külastati Rakvere linnust, kus võeti mõõtu vibulaskmises ja musketäride kahevõitluses. Uudistati piinakambrit, surmatuba, põrgut ning külastati linnuse veinikeldrit ja turvuti linnuse elu-oluga.

Pühapäeva teine pool veedeti Viru maleva staabis, kus külalisi tervitas Viru maleva pealik kapten Rudolf Jeeser, maleva juhatus ning naiskodukaitsjate esindus, eesotsas ringkonna esinaise proua Urve Rosenbergiga. Sõpradele Vantaast anti ülevaade Eesti
riigikaitsesüsteemist, Kaitseliidust ning selle eriorganisatsioonidest. Ühtlasi tutvustati Viru maleva elu-olu ja tehti ringkäik staabihoones.

Naiskodukaitsjate ja Vantaa reservväelaste kohtumine toimub augustis juba neljandat aastat. 2008 ja 2010 aastal võõrustasid soomlased naiskodukaitsjaid ja 2009 aastal naiskodukaitsjad soomlasi. Sel aastal oli taas kord eestlaste käes. Kolmel eelneval aastal on laskevõistluste karikas jäänud soomlastele, käesoleval külastusel suudeti võit tuua ka eestlastele.

Soome reservväelaste liit on asutatud 1955. aastal, sinna kuulub 18 maakondlikku osakonda ja 357 liikmesorganisatsiooni. Liikmeid kuulub sinna umbes 34 000. Vantaa reservväelaste liit (VaRes) on Reserviläisliitto allorganisatsioon.

Kristel Kitsing