RAEKÜLAS LAULSID LINDA JA SILAVOTI JA ÜLLATAJAD

Rahvusvahelise muusikapäeva tänulik publik Raeküla Vanakooli keskuse aulas, esiplaanil pianist Hoar Nihoian. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Traditsiooniliselt tähistatakse 1975. aastal alguse saanud rahvusvahelist muusikapäeva 1. oktoobril, aga Pärnu Raeküla Vanakooli keskuses toimus see seitsmepäevase nihkega nädal hiljem väga suurepärase kontserdiga „Süda on täis päikest”, mis vaimustas kohalviibinuid ülivõrdes.

1953. aastal loodud naiskoor Linda on Pärnu vanim naiskoor, mida juhatavad dirigendid Tiiu Künnapas ja Külli Kelu. Ka eilsel kontserdil juhatasid mõlemad dirigendid. Klaveril saatis Eva Taul. Silmapaistvale naiskoorile on Eesti naislaulu selts omistanud kolm aastat tagasi Aasta naiskoori aunimetuse.

Naiskoori eeskava vahele põimus klaverimänguga Hoar Nihoian, kes on Ukraina kodakondsusega armeenlanna. Vanakooli keskuse juhataja Piia Karro-Selg rääkis naise murest, kes on Eestis töö otsingul. Ta võiks õpetada klaverimängu.

„Puhu tuul ja tõuka paati”

Silavoti on Pärnut varemgi külastanud. Romants Jansons ja Daris Jansons laulsid nii 2019. kui 2020. aastal toimunud tänavafestivalil „Augustijäljed” ja võitsid kohe kuulajate südamed. Nii seegi kord. Klaveril mängib Romants Jansons, aga laulab samuti. Lisaks läti rahvalauludele lauldi ka liivi rahvalaulu. „Puhu tuul ja tõuka paati” on Mart Pukits tõlkinud liivi keelest eesti keeldegi. Klaverit mängisid veel Darise pojad Arnolds Vilks ja Visvaldis Vilks. Selgus, et Pärnus tegid nad oma elu esimese kontsertetteaste. Mõlemad ühinesid ka laulmisega. Meeste lauluga liitus veel Darise tütar Darta Vilna.

Kontserdi lõpus mängis taas Hoar Nihoian, kes polnud saanud vahepeal terve aasta klaverit mängida. Kontserdi lõppedes paluti laulma ka Vievise kultuurikeskuse direktor Audrone Stepankevičiūtė.

Ülemisel pildil on Pärnu naiskoor Linda; alumisel Audrone Stepankevičiūtė, Romants Jansons ja Daris Jansons; keskel Eesti, Läti, Leedu lipud.
Fotokollaaž: Urmas Saard / Külauudised

Sarnaste vanakooli kontserdite tavapäraseks osaks on heategevusloterii, mida korraldatakse annetuste tegijate vahel. Praegu on algatatud korjandus keskusele bussi muretsemiseks. „Muidugi ei loodeta vajalikku summat kokku saada üksnes annetustest,” rääkis Karro-Selg. Aga projektipõhise toetuse saamiseks on vajalik ka omaosaluse jaoks raha leida. Sedakorda oli loosi peavõiduks kotitäis kartuleid, mille pani loosi samuti üks paljudest heategijatest. Nii toimunud kontserdi kui heategevusürituse korraldamise eestvedajaks on Pärnu Y-klubi ja Karro-Selg, Y’s Men Inertnational Euroopa tulevane juht alates järgmise aasta juulist.

Y-klubi liige ja Sindi muuseumi kogukonna giid Kiki Pärnpuu tegi väliskülalistele lühikese jalutuskäigu Pärnu kesklinnas. Alustas äsja renoveeritud Tallinna värava juurest, kust suunduti vallikääru, arhitekt Olev Siinmaa mälestusmärgi juurde ja sealt edasi järgmiseid huviväärseid paiku vaatama.

Kuid sellega päev veel ei lõppenud. Laulmisega jätkati kuni südaöö paiku väljuvale bussile minekuni. Enne seda pakkus Audrone kõigile lõigu tortigi.

Urmas Saard

Samal teemal:

LEEDU MUUSIKUD VÄISASID TORIT

Aleksey Vasiljev: võin esitada üle viiekümne erineva laulu

Võrratu Võnnu muusikakooli esinemine Sindis

Wales´i folkgrupi Band Arall esinemised Pärnus

Noored interpreedid vaimustasid Sindi inimesi

Share via
Copy link
Powered by Social Snap