LOO OMA NIIDULILLEDE LAPIKE

Oma niidulillede lapikest loomas. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Eile lükkas Teeme Ära talgupäeva meeskond üleriigilisele talgupäeva nädalale hoo sisse koos Kalamaja päevade korraldusmeeskonnaga Tallinnas Salme kultuurikeskuse juures peetud eeltalgutega.

Teisipäeval, 3. mail korrastati Salme kultuurikeskuse ümbrust ja rajati liigirikaste niidulillede lapikesed hoone trepi mõlemale küljele. Tööle asuti aegsasti enne keskpäeva. Niidulillede seemne külvamiseks pidi senise murukamara eemaldama, juured mullast puhastama ja pinnase läbikaevama.

Seejärel jagas Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür talguliste kätte eelnevalt pakendatud seemnete pakikesed. Seemneid on pakikeses 10 m² jagu. Pakikeses leidub Eesti niitudelt käsitsi kogutud 36 eriilmelist kodumaist liiki, näiteks kassisaba, aasristik, kerakellukas, rukkilill, põldjumikas, metsporgand, maamõõl, värvmadar, tõrvalill, angerpist, hõbemaran, põldmagun jt.

Samasugune pakk jõuab igaühe looduskaitse talgutel niidulillede lapikese rajamiseks 700 talgupaika üle Eesti.

Liigirikka niidulillede külvamine on midagi igaühe looduskaitse võtetest, mis pakub silmailu, toidukohti tolmeldajatele ja kasvupaika kodumaistele taimedele. Koduse niidulillede kasvuala loomine on jõukohane kõigile, et tekitada elurikkust meie ümber. Kohavaliku võib teha koduhoovile, tänava äärde, rahvamaja juurde või külaplatsile.

Rohkem juhiseid leiab Teeme Ära kodulehelt.

Üle-eestiline Teeme Ära talgupäev toimub laupäeval, 7. mail ning tänavu on tähelepanu all tavapäraste talgutööde kõrval koduümbruse veekogude ohutus ja igaühe looduskaitsega seotud talguteod. Talgupäevale on väga oodatud osalema kõik eestimaalased ja ka meie uued kaasmaalased, kes on sattunud Eestisse Ukraina sõja eest põgenedes. Eilse seisuga oli talguveebi kirja pandud üle 900 talgu enam kui 9000 talgulisega. Talguid saab registreerida ja teisi kaasa lööma kutsuda aadressil www.teemeara.ee.

Käsitsi kogutud looduslikud seemned Eesti niitudelt

harilik äädikas

harilik koldrohi

kerakellukas

harilik köömen

rukkilill

arujumikas

põldjumikas

harilik sigur

harilik mägimünt

põld-varesjalg

metsporgand

harilik ussikeel

angerpist

hobumadar ja kollakas madar

valge madar

värvmadar

maamõõl

liht-naistepuna

harilik äiatar

kare seanupp

harilik härjasilm

harilik nõiahammas

tõrvalill

harilik pune

põldmagun

süstleheline teeleht

keskmine teeleht

hõbemaran

harilik käbihein

kibe tulikas

punane pusurohi

longus põisrohi

aasristik

must vägihein

üheksavägine

kassisaba

Urmas Saard

Samal teemal:

TÄNASEST ALGAB ABIVAHENDITE SAATMINE TEEME ÄRA TALGUJUHTIDELE

TALGUKEVADE TÄHELEPANU ALL KODUKANDI VEEKOGUDE OHUTUS