TERVISELEHT KIRJUTAB LIIKUMISEST RATTAL JA ILMA SELLETA

Terviseleht aastast 1993 nr 3 (1308). Foto: Kärt Saard / Külauudised

Käesoleval nädalal ilmunud Terviselehe viimasel leheküljel kirjutavad liikumisõpetaja Kai Randrüüt ja füsioterapeut ühiselt sellest mis muutub, kui saame rattaga sõbraks.

„Tõenäoliselt oleme palju värskes õhus ja kehaliselt aktiivsemad,” loeme artiklist „Ratas – elukestev liikumisvahend”. „Me ei oota transpordivahendit, vaid oleme seda ise. Orienteerume hästi, kasutame otseteid, jätame liiklusummikud selja taha – oleme oma aja peremehed.”

Füsioterapeut arvab, et tasakaalu arendamine trikirattal annab erakordse võimaluse tunnetada pikkade lihaskettide koostööd.

Velotrenažöör on eriti sobilik eakatele: ohutu rattasõidu harrastamine, traumariskid viidud miinimumini; paraneb jalgade vereringe, liigeste-ligamentide (sidemete) tervis; mõõdukas koormus südamele, võimalik rahuldada päevane liikumise võime.

Viimases Terviselehes on veel paaris artiklis liikumisest kirjutatud. Selgub, et väidetavalt võib treening ravida koroonast põhjustatud diabeeti ja depressiooni.

Samuti väärib lugemist „Idla loodud Eesti oma võimlemine”. Artikli päisesse on rasvaselt kirjutatud, et Ernst Idla võimlemine on teaduslikult ülesehitatud ja tervisele orienteeritud hästi omandatav liikumisõpetus. „Idla harjutusvara põhineb inimese loomulikel liigutustel, mis tulenevad eesti etnograafiast, laste liikumistest ja mängudest, tööst ning rahvatantsust.” Idla võimlemismetoodikaga jätkatakse ka Rootsis, kus ta paguluses elas ja töötas.

Urmas Saard

Samal teemal:

TERVISELEHT TUTVUSTAB ÕIGET PLANKU JA SELGITAB SEKSOMNIAT

TERVISELEHT KIRJUTAB NÄGEMISEST, SEKSIST, GRIPIST JA MUUST

SEKS VAIMSE TERVISE TEENISTUSES