SAJAD TRUMMILÖÖGID KAJAVAD EESTI ESIMESEL RÜTMIFESTIVALIL

Pildil Dan Mayo. Foto erakogust

Augusti viimasel nädalavahetusel toimuv Viljandi uusim festival – Rütmifestival toob avaaastal fookusesse rütmimuusika südame ja mootori: trummid ja löökpillid. Lisaks neljale kodumaisele esinejale astub festivalil üles trummar Dan Mayo Iisraelist. Festivali kavas toimub nelja päeva jooksul kuus kontserti ja mitmed töötoad.

Dan Mayo on hinnatud trummivirtuoos, produtsent ja looja, kes on tuntust kogunud jahmatava paneva ja innovaatilise muusikakeelega koosseisus TATRAN. Festivali programmijuht Indrek Mällo sõnul on Iisraeli kohalik sensatsioon koos TATRANi-ga kiirelt rahvusvahelise džässimaailma tähelepanu köitnud. “Instrumentaalsed ja indielikud kõlad, kümned tuhanded jälgijad üle maailma ja peaaegu, et loendamatud vaatamised sotsiaalmeedias aitavad hästi kirjeldada seekordse peaesineja tuntust,” räägib Mällo ja lisab, et Mayot peetakse trummimaailmas uueks kuumaks talendiks, kes aastate jooksul on koostööd teinud mitmete suurepäraste artistidega ning loonud rütmikõlasid suurtel lavadel. “Näiteks tiirutas Mayo hiljuti mööda maailma ringi Mike Shinoda´ga, kes tuntud bändist Linkin Park,” kommenteerib Mällo. Dan Mayo annab festivali kaks meistriklassi.

Lisaks Iisraelist pärit peaesinejale astuvad lavalaudadele Eesti noorema põlvkonna trummikaptenid Hans Kurvits ja Karl-Juhan Laanesaar duona Stonekiller 91, mis kannab endas tantsulisust ja muusikalist huumorit mängeldes osavalt rütmide ja kõlavärvidega. Samuti annab soolokontserdi bändist Trad.Attack! tuntud rütmikosmonaut Tõnu Tubli, kes suudab trummide taga luua omanäolise ja võluva elektroonilise helimaastiku, mängides trummidel üheaegselt nii rütmide, meloodia kui harmooniaga. “See on muusikaline kuuldemäng, mida lihtsalt peab nägema. Rütmilised lo-fi võnked ja tuttavlikud helikatked kõlavad samaaegselt, kattuvad ning lahtuvad elektroonilisse rütmiuniversumisse,” iseloomustab Tubli kava Advntrs of Tru programmijuht Indrek Mällo.

Festivalilt leiab veel Marek Taltsi, Leonora Palu, Tiit Kevade ja Siim Angerpikki koostöökava Rütmiromantika: “Musicae poeticae”, kus kokku pandud erinevad instrumendid ning aegadetagused helisalvestised eesti luuletajatelt. Samuti Etnokonservide peo ning Aafrika Küla kõladele keskendunud interaktiivse ja kaasava löökpilli töötoa Reigo Ahvena juhendamisel. Rüki galerii võõrustab sel korral laupäevaõhtust sündmust Drum Battle ning rütmimuusikud Rauno Vaher ja ENTROOPIKA x HEKSEL ehk Roland Seer ja Mats Eek hoolitsevad rütmikõlade eest linnakeskkonnas siin ja seal.

Festivali peakorraldaja Elena Koit räägib festivalist: „Inspiratsioon festivali korraldamiseks tuleneb minu ja mu meeskonnakaaslaste suurest austusest rütmimuusika vastu. Sel aastal võtsime fookusesse trummid, aga meie suurem plaan on jätkata festivaliga, muuta see iga-aastaseks ning iga kord võtta fookusesse mõni uus rütmiinstrument. Tahame nelja päeva jooksul tutvustada isikupäraseid muusikuid ja suurepäraseid meistreid, kes oma musikaalsuse ja helikeelega rikastavad tänast maailma igal juhul,” ja lisab, et lisaks imeilusale, väikelinnale kohasele olustikule on Viljandi festivali korraldamiseks ning esinejate ja publiku võõrustamiseks ideaalne paik.

Viljandi esimene rütmifestival toimub 26.-29. augustini. Kontserdid toimuvad Viljandi Pärimusmuusika Aidas, Sakala keskuse hoovis ning Rüki galeriis.

KU päevatoimetaja