VILJANDIS ALGAB PÄRIMUSMUUSIKA LÕIKUSPIDU

Etnokulbid 2020 auhinnatseremoonia. Foto: Eesti Pärimusmuusika Keskus

Täna algaval Pärimusmuusika Lõikuspeol jagatakse kätte aasta ihaldusväärseimad pärimusmuusika auhinnad Etnokulbid aasta jooksul kõige rohkem meelde jäänud muusikutele, -lugudele ja -plaatidele.

Eesti ETNO kahepäevane noorte kontserdiga väikefestival Pärimusmuusika Lõikuspidu keskendub sel aastal kodumaistele artistidele, pakkudes vaatamiseks-kuulamiseks noori ja värskeid kooslusi, hästi sissetöötanud bände aga ka eriprojekte ja plaadiesitlusi.

Folktroonika, trip-hopi ja maailmamuusikaga mängiv Tintura ning muusik Arno Tamm esitlevad Lõikuspeol oma vastilmunud albumit “Kaugel üksivõõra rahva hulgas”, kus kõlab üheksa siberi-eestlastelt kogutud rahvalaulu, milles kangastub selle rahvakillu argielu, mõttemaailm ning ajalugu. Siberi eestlaste laulukultuur on unikaalne,” kirjeldab aluseks olnud arhiivimaterjali bändikülalisena üles astuv Arno Tamm: “Siin on näiteks põimunud Eesti eri piirkondadest päritmurdetekstid slaaviliku laulustiiliga, samas on ka rahvusliku ärkamise ajast pärit tuntud rahvaviise, mis on saanud uue väljenduse.“ Albumi esitluskontsert toimub Pärimusmuusika Aidas 2. oktoobri õhtul.

Tänavuse sügispeo kavasse mahub ka üks täiesti uus eriprojekt “Originaalist parem?!”, kus viis pärimusmuusikute kooslust peavad esitama uusversioone üksteise lugudest. Nii on lavalaudadel oodata kirevat, lõbusat ja vaheldusrikast kontserti, kus püütakse leida vastust vaid ühele küsimusele: kas parem on uusversioon või originaal? Eriprojektis osalevad Juhan Uppin, Curly Strings, Kukerpillid, Duo Ruut ja Tintura.

Kahepäevase sügisfestivali kavasse mahuvad veel „Õunaaia albumi“ kontserdiga Mari Kalkun, lugusid jutustav duo Piret Päär ja Kulno Malva, peamiselt tantsuklubides levinud repertuaari esitav klaveri ja bandžo duo Kaisa Kuslapuu ja Karl Laanekask, pöörane ja energiline proge-rebel folkbänd Black Bread Gone Mad, Ants Tammiku loodud visuaalidega oma muusika ühendanud Rüüt ning igale tantsupeole palavalt oodatud kooslus Suits ja Kool.

Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhi Tarmo Noormaa sõnul keskendub tänavune Lõikuspidu pärimusmuusika ehedale ja intiimsemale küljele. “Nagu ikka pakub Lõikuspidu üllatavaid kohtumisi, kordumatuid muusikaprojekte ning palju head ja ehedat pillimängu,” räägib Noormaa. „Ja muidugi Etnokulbid! See on meie ja fännide kummardus muusikutele nende loomingu eest. Etnokulpide rahvahääletusel osalenute kasv on viimasel paaril aastal olnud märgiline. Eriti kulub praegusel ebakindlal ajal muusikutele seesugune toetus ja tagasiside ära. Tajume, et aasta-aastalt on kasvanud Etnokulpide kui auhindade tähtsus, Etnokulbid on muutunud kvaliteedimärgiks ja soovime oma tegevusega seda suunda ka hoida,“ lisab Noormaa.

Traditsiooniline Pärimusmuusika Lõikuspidu on kesksügisene väikefestival, kus saavad kokku säravad pärimusartistid, hinge läinud lugude, plaatide autorid ning rõhk on pärimusmuusika ehedal poolel. Lõikuspeost on saanud pärimusmuusikute igasügisene kohtumispaik, kus lisaks suurepärastele kontsertidele, öösse kanduvatele jämmidele ja tantsudele vaadatakse tagasi möödunud suvele ning tehakse plaane uueks. Lõikuspidu toimub tänavu 18. korda. Lõikuspeo passid ja reedesed päevapassid on küll välja müüdud kuid laupäevaseid päevapasse ning kontsertide pileteid on veel saada.

Etnokulpide tseremoonia toimub tänavu 12. korda. Seda juhib Reigo Ahven. Kell 19.00 algavast galast teeb otseülekande Vikerraadio, telepildis on saadet võimalik vaadata 21.30 ETV2 kanalil ja salvestusena raadiost kuulata 4. oktoobril Etnokonservide saates Raadio 2 lainel.

KU päevatoimetaja

Share via
Copy link
Powered by Social Snap