VÄRSKA TALUMUUSEUMIS SAAB SUVEHOOAJAL KOGEDA LAPSEPÕLVE SETOMAAL

Värska talumuuseum. Foto: Kristjan Oopkaup

Homme, 19. juulil kell 12.00 avatakse Värska talumuuseumis hooajanäitus „Lapsepõlv Setomaal”. Eeltööna koguti poole aasta vältel Setomaaga seotud inimeste mälestusi nende Setomaal möödunud lapseeast – mängudest, töödest, tegemistest. Talletatud lugude ja esemete abil on valminud vahva ja mänguline väljapanek Värska talumuuseumi ekspositsioonialale.

Värska talumuuseumi näitus “Lapsepõlv Setomaal” sündis mälestuste põhjal, mille kogumise käigus laekus muuseumile 49 kirjapandud meenutust nii vanemast kui ka tänapäevasemast lapsepõlve eluolust Setomaal. Kogutud mälestustest on üks kolmandik koolinoorte kirjutatud. Värvikatest mälupiltidest inspireeritult kerkis Setomaa Muuseumide ja kunstnik Evelin Urmi (HurmaArt) koostöös mänguline lisa olemasolevale püsiekspositsioonile. Lapsepõlve teema avaneb talumuuseumis läbi erinevate lugude, mängude ja tegevuste. Sel viisil on põnevust ka kõige väiksematel külastajatel ning mälestused ärkavad ellu ja loovad end taas.

Kuna kogutud mälestuskildudest selgus, et lapsepõlv Setomaal on alati sisaldanud ka palju töötegemist, siis näituse avamise käigus tehakse talumuuseumi koplisse muuseumiperenaise Külli Kauri eestvedamisel erinevaid heinarõuke. Suve jooksul saavad külastajad muuseumi koplis nii kärbise kui redelrõukudega tutvuda. Heina jätkub ka hilisemaks perioodiks, et proovida vikatiga niitmist, puurehaga riisumist ja heinas hullamist.

„Lapse kõige olulisem, aga ka kõige loomulikum tegevus on mäng. Mängida saab meie muuseumis sellel suvel palju. Oleme varustanud terve rehelava erinevate mängudega, et külastaja proovida saaks, milliseid mänge on Setomaal kasutusel olnud. Aidapealne on muudetud laste mängu- ja jutumaailmaks, seal leiab endale vaatamist ja tegemist nii suur kui väike. Tares on võimalik nukke meisterdada. Koplist läbi jalutades saab külastaja proovida puurehaga heina riisumist ning lugeda milliseid töid pidid lapsed vanasti ja tänapäevalgi koduses majapidamises tegema. Näituse lõpetame mitmekülgse pildiseinaga, mis kohalikule näitusekülastajale kindlasti äratundmisrõõmu pakub,” selgitas näituse haaret Setomaa Muuseumide juhataja ja üks näituse ellukutsujatest Merily Marienhagen.

Suveks ülesseatud näitus jääb Värska talumuuseumi ala kaunistama ka järgmiseks hooajaks. Selle tarbeks jätkatakse sügishooajal kogumistöödega, et ekspositsiooni temaatiliselt veelgi täiendada.

Värska talumuuseum (end. Seto talumuuseum) loodi 1994. aastal ning on praegu üks Setomaa Muuseumide filiaalidest. Alates 1998. aastast on muuseum aastaringselt külastajatele avatud ning pakub vaatamiseks terviklikku koopiat 1920. aastate jõukast seto kindlustalust. Hoonete kompleksi kuuluvad suitsusaun, elumaja, rõiva-, söögi- ja viljaait, loomalaut, heinaküün, meeste töötuba, rehi, sepikoda ja potivabrik. Muuseumis saab põhjaliku ülevaate traditsioonilisest seto arhitektuurist ning seto pere argipäevast 100 aastat tagasi. Muuseumi külmtares, rõivaaidas, viljaaidas ning aidapealsel on suvisel perioodil erinevad näitused ning rehe all on avatud Setomaa suurim käsitööpood. Toitlustust pakub talumuuseumi kõrval olev Seto Tsäimaja.

Liis Kogerman

Share via
Copy link
Powered by Social Snap