BALTI PEAMINISTRID SEADSID EESMÄRGIKS AVADA PIIRID KOLME RIIGI VAHEL 15. MAIL

Balti peaministrid Jüri Ratas, Krišjānis Kariņš ja Saulius Skvernelis leppisid täna toimunud videokohtumisel kokku töötada selle nimel, et avada Eesti-Läti ja Läti-Leedu piiri 15. mail.

Valga ja Valka vahel asuv piiritulp. Foto: Urmas Saard  / Külauudised
Valga ja Valka vahel asuv piiritulp. Foto: Urmas Saard / Külauudised

[pullquote]Videokohtumisel arutati ka Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimist mandri-Euroopaga ja Rail Balticu projekti edenemist.[/pullquote]“Tähtis on, et omavahelise piirikontrolli kaotamine toimuks Balti riikide elanike jaoks turvaliselt ja sujuvalt. Selleks peame oma tegevusi hästi koordineerima,“ ütles peaminister Jüri Ratas.

Kava detailides peavad kokku leppima valdkonna eest vastutavad ministeeriumid. Nüüdseks on kõiges kolmes Balti riigis koroonaviirusega seotud olukord oluliselt paranenud ja valitsused arutavad piirangute leevendamist.

Videokohtumisel arutati ka Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimist mandri-Euroopaga ja Rail Balticu projekti edenemist. „Rail Baltic on kolmele riigile jätkuvalt väga oluline projekt. Projekteerimis- ja ehitustööd käivad. Leppisime kokku, et tihedas koostöös Euroopa Komisjoniga liigume edasi ka kõige efektiivsema juhtimismudeli leidmisel,“ võttis Jüri Ratas arutelu tulemuse kokku. „Rail Balticu rajamine on väga oluline tegur Balti riikide majanduse taaskäivitamiseks,“ rõhutas Ratas.

Rail Balticu kavakohane rajamine toetab ehitusperioodi jooksul kolme Balti riigi peale kokku umbes 3000 töökohta, lisaks veel kaudsed töökohad, näiteks tööstuses ja teeninduses. Peaministri sõnul peavad Balti riigid ühiselt pingutama selle nimel, et tagada projektile piisav Euroopa Liidu rahastus järgmisel Euroopa Liidu eelarveperioodil (2021-2027).

KU päevatoimetajaPrint