Õpetaja on inimene, kes hoolsa aednikuna paneb iga päev tükikese oma mõistusest ja südamest noortele kaasa

Toomas Hendrik Ilves

Suur pildigalerii ja video!

Eestis tähistatakse õpetajate päeva alates möödunud sajandi kuuekümnendatest saadik ja alati on see andnud õpilastele võimaluse omaloominguliseks tegutsemiseks. Sindi gümnaasiumis tähistati tänast õpetajate päeva reedel peaasjalikult kahe õpilase eestvedamisel, kelle taha haakusid paljud gümnasistid ja kaasatud olid ka vilistlased.

Ain Keerup, Kristiina Anufrieva, Randel Käärmann ja Chätlyn Parts viimastel sekunditel enne päeva peakangelaste saabumist. Foto Urmas Saard
Ain Keerup, Kristiina Anufrieva, Randel Käärmann ja Chätlyn Parts viimastel sekunditel enne päeva peakangelaste saabumist. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Ja jälle mööda pikki koridore tagasi gümnaasiumi aulasse, kus uued üllatajad üllatamas.[/pullquote]Kaheteistkümnenda klassi õpilased Kristiina Anufrieva ja Randel Käärmann selgitasid, et neile oli selle tähtpäeva korralduslik läbiviimine projektipõhine õppeülesanne uue kogemuse omandamiseks. Kristiinale polnud tänavune õpetajate päeva korraldamine esmakordne käeharjutus. Möödunud aastal abistas ta gümnaasiumit lõpetavat sõbrannat Chätlyn Partsi, kes nüüd tuli omakorda nooremale kooliõele toeks. Mõõdukalt kauguselt hoidis ettevalmistuste ajal silma peal kooli direktor Ain Keerup, kelle isiklik eeskuju mõjutab ka õpilaste hoiakuid. Nii seisis Kristiina õppepäeva alguses juba aegsasti samas kohas peaukse lähedal, kus Keerup tervitab harjumuspäraselt kõigil koolipäevadel saabuvaid õpilasi. Reedel tervitas varajasel tunnil kooli sisenevaid õpilasi direktori kohustusi täitev Kristiina.

Klassides võtsid õpilasi vastu gümnaasiumiealised asendusõpetajad, kes suhtusid neile usaldatud ülesandesse täie tõsidusega. Vajadusel abistasid neid erksama vaimuga õpilased – näiteks kui asendusõpetajal tekkis hetkeline teadmatus, kust mõnd tarvilikku õppevahendit leida. Aga esmalt juhatasid asendusõpetajad oma hoolealused aulasse kooli kogunemisele.

„Tere austatud õpilased ja tänased uued õpetajad! Mul on suur au täna siin, teie ees, direktorina seista,” tutvustas Kristiina ennast kooliperele asendusjuhina. „Tänane päev on kohe eriti imelik: õpilastest on saanud õpetajad. Aga õpetajad ise veedavad mõnusalt aega ning tunnidki pole tavapärase pikkusega.” Lühemad tunnid tegid küll õpilastele rõõmu, kuid mõnelegi võis vastumeelt olla nutitelefonide kasutuse piiramine. Need tuli tunni ajal ära anda.

Õpetajad sellel hommikul nii vara ei tulnud. Neid oodati alles üheksaks ja juhatati esmalt õpetajate tuppa kaetud laua ümber istuma. Laua katmisel olid õpetaja Tatjana Grigorjeva-Keerupi juhendamisel tegevad õpilased Pillerin Pihelgas, Merili Tambu, Getter Saar, Laura Lelebina. Igale sisenejale ulatati tulipunane roosiõis. Sealgi pidas asendusdirektor kõnet. Kõigepealt soovis ta imeilusat õpetajate päeva, kuid päris niisama tegevusetut puhkust siiski ei lubanud. Kohvi joomise ja suupistete näksimise järel pidid päris õpetajad tundma ennast taas õpilastena ja kirjutama 20 minutiga kirjandi, mille pealkirjaks küsiva sõnastusega teemakäsitlus: „Kuidas te loodate, et kunagised vilistlased teid õpetaja ja eelkõige inimesena mäletavad?”

https://youtu.be/jmlRbZN_eLc

Aulas esinesid õpilasansambel Agulipoisid ja Devil-Blade Freestyler. Edasi paluti õpetajad õppehoone vastastiiba, muusikakooli saali. Kuni viimase hetkeni saladuses hoitud üllatusesinejaks osutus laulja Alen Veziko, kes lisas eelnevate esinejate hoole tublisti hoogu juurde ja tõstis õpetajate meeleolu lakke. Veziko hea vestlusoskus ja valjuhäälne laulmine kitarrikeeli sõrmitsedes ei saagi kedagi ükskõikseks jätta.

[pullquote]sellised me oleme, tagantjärele targemad[/pullquote]Ja jälle mööda pikki koridore tagasi gümnaasiumi aulasse, kus uued üllatajad üllatamas. Alustuseks võttis sõna Argo Ollep, kes andis oma tänusõnad edasi videotervituse teel. Ta ei olnud küll sellel hetkel õpetajatega samas ruumis, kuid oli tunda, kuidas Argo sõnad tõid õpetajate silme ette vanad mälestused ja sellega kaasnesid rõõmupisaradki. Peale Argot oli mereväelase mundris Siim Miil, Sindi gümnaasiumi vilistlane, kelle ladus jutustamisoskus valmistas erilist head meelt tema endistele õpetajatele. Jällekohtumise rõõmuks kinkis ta neile lilleõie. Julgelt tunnistas Siim kogu auväärse auditooriumi ees kooliajal tehtud möödalaskmisi ja sellest tulenevaid äpardumisi. Kuid kõigele vaatamata, suutis Sindi gümnaasium anda talle nii hea põhja, et mehel õnnestus omandada kõrgharidus peaaegu cum laude – märge ‘kiitusega’, mis lisatakse haridust tõendavale ülikoolidiplomile. „See jäi jälle natuke oma lolluse taha, aga sellised me oleme, tagantjärele targemad,” rääkis Siim. „Tänaseks olen kolme toreda tütre isa ja olen rahul oma eluga ja püüan edasi eesoleva poole.”

“Tänu teile, kallid õpetajad, on tänastel vilistlastel nii tugev põhi all, et nad on oma eluteel jõudnud sinna, kuhu nad poleks ilma teieta kunagi jõudnud. Ja tean, et ka mina saan peale lõpetamist uhkusega öelda, et just nimelt tänu teie õpetustele, näägutamistele, naljadele ja eelkõige inimlikkusele jõuan ma elus kaugele ja minust saab hea inimene”, võttis Kristiina õpetajate päeva lühidalt kokku.

Kõigile kutsutud koolitöötajatele, mitte ainult õpetajatele, kingiti raamitult mälestuseks Toomas Hendrik Ilvese sõnadega pühendus: „Õpetaja on inimene, kes hoolsa aednikuna paneb iga päev tükikese oma mõistusest ja südamest noortele kaasa.”

Urmas Saard

Samal teemal:

Pärnamäed kaupluse juhataja Anita Sits annab Sindi gümnaasiumi direktorile Ain Keerupile üle õpetajate päevaks kingitud suupisted Foto Urmas Saard

 

 

 

Anu Martinson: võta üks mõnus kohv ja naudi päeva (õpetajate päevaks)

Nele-Liis Vaiksoo juhatab Sindi linna õpetajate laulmist Foto Urmas Saard

 

 

 

Sindi austas õpetajate päeva puhul oma linna õpetajaid

Merike Lilleleht ja tema õpilaste tööd Foto Urmas Saard

 

 

 

Õpetajate päeval on tore tänada