Maanteemuuseumi suvehooaja avab ajarännak laulupeo sünni juurde

Sellel laupäeval, 4. mail kuulutab Eesti Maanteemuuseum suvehooaja avatuks ajarännakuga aastasse 1869. Muuseumi Varbuse postijaama sisehoovi rivistuvad läbi aastakümnete laulupeolisi peole viinud vankrid ja masinad, mis jutustavad neid kasutanud teeliste lugusid.

Muuseumi Varbuse postijaama sisehoovi rivistuvad läbi aastakümnete laulupeolisi peole viinud vankrid ja masinad. Foto Urmas Saard
Muuseumi Varbuse postijaama sisehoovi rivistuvad läbi aastakümnete laulupeolisi peole viinud vankrid ja masinad. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Kuigi maanteemuuseumi algava hooaja täht on uus masinahall, elame enne uue ekspositsiooni avamist mitme hooajanäituse ja sündmusega kaasa laulupeo juubeliaastale[/pullquote]Ajarännak aastasse 1869 toimub koostöös Tartu Laulupeomuuseumiga. Ajarännakus osalevad legendi järgi Kanepi kandi koorid, kes arutavad, kas üldse laulupeole minna, ja teevad just saabunud nootide abil lauluproovi. Ajarännakut ja muuseumi hooaja avamist uudistama tulnud tavakülastaja saab osa õpitubadest, lauluproovist ja preili Lydia Koidula visiidist. Kohal on ka Hugo Treffner, kes omakanda rahvast ärgitama on tulnud.

„Kuigi maanteemuuseumi algava hooaja täht on uus masinahall, elame enne uue ekspositsiooni avamist mitme hooajanäituse ja sündmusega kaasa laulupeo juubeliaastale,“ rääkis maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner. „Nii muuseumi suve avaüritus kui kaks hooajanäitust pööravad pilgu laulupeoliste mineku teekondadele ja selle muutumisele aja jooksul.

Muuseumi keldrisaalis võtab koha sisse näitus „Teekond Tartusse 1869“, mis toob esile esimese laulupeo tähtsuse Eesti kultuurile ja rahvustunde tekkimisele. Väljapanek jutustab loo sellest, mis oli 800 mehe jaoks käivitavaks jõuks, et võtta ette pikk ja raske teekond – tuldi ju Tartusse jala või hobusega.

Teadaolevalt pole esimesest üldlaulupeost fotojäädvustusi säilinud, ehkki on teada, et pilte tehti. Sestap taastas maanteemuuseum fotokunstnik Toomas Kalve abiga need unustatud hetked. Tema vana plaatkaamera lääts on näinud 1870ndaid ning on sellest ajast tänase päevani olnud oluliste hetkede vahendajaks. Need fotod jõuavad külalise ette üle-eestilisel muuseumiööl, 18. mail.

Muuseumi 4. mai avaürituse programm kestab kella 11st 15ni. Ootame ajaränduritele kaasa elama, et suureks juubelilaulupeoks saaks ikka valmis seatud vankrid ja hääled!