Sindis tähistati Eesti Vabariigi 101. aastapäeva paljude kümnete lippude lehvides

„Armas rahvas, uskuge, Sindi gümnaasiumi pere teab hästi, et meie riigi sünnipäevaks on 24.veebruar, mitte 22.veebruar. Vaatamata sellele valisime pidulikuks lipuheiskamise päevaks just tänase päeva. Ja nagu õpetaja Eneli Arusaar teisipäeva hommikul Tre Raadios ütles, ei ole oluline see, millal me seda tähistame. Oluline on, et me teeme seda koos,” selgitas Sindi gümnaasiumi direktor Ain Keerup.

Eesti Vabariigi 101. aastapäeva tähistamine rongkäiguga Sindis ajaloolisel Pärnu maanteel. Foto Urmas Saard
Eesti Vabariigi 101. aastapäeva tähistamine rongkäiguga Sindis ajaloolisel Pärnu maanteel. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Sindis on kogunemise ja rongkäiguga mööda Pärnu maanteed tähistatud iseseisvuspäeva juba sõjaeelses Eestis[/pullquote]Täna hommikul Sindi raekoja juurde kogunenud sadade linlaste hulgas olid enamjaolt esindatud koolinoored ja lasteaia lapsed nagu see paljude aastate kestel tavaks kujunenud. Õiget lipuhoidmist on aastaid õpetanud õpetaja Mart Nõmm. Lasteaia laste lippudega välja toomist korraldab alati mudilaste muusika õpetaja Ülle Ots. Mõlemad on lipu seltsi liikmed. Silma hakkasid täies koosseisus välja tulnud linnaraamatukogu ja muuseumi töötajad, ajalooklubi ja lipu seltsi liikmed. Eesti Vabariigi 101. aastapäeva tähistamisel oli esindatud ka Sindi Tuletõrje Selts koos päästeautoga. Sellega korrati ja tuletati meelde ajalugu, sest Sindis on kogunemise ja rongkäiguga mööda Pärnu maanteed tähistatud iseseisvuspäeva juba sõjaeelses Eestis ning ka siis ühinesid pidupäevalistega Sindi priitahtlikud pritsumehed.

Vaatamata seitsmele miinuskraadile mängis Pärnu Noorte Puhkpilliorkester Rein Vendla juhatamisel Eesti hümni ja samal ajal heiskas Mihhail Škljar sinimustvalge lipu raekoja tornimasti. Meeleolu muutis veelgi ülevamaks pilvitut taevast valgustanud päike.

Tori vallavanem Lauri Luur tsiteeris raekoja rõdul seistes A. H. Tammsaare näidendit „Kuningal on külm” ja küsis kirjaniku sõnadega “Mis on vale? Tõde, mida veel ei mõisteta või mida enam ei usuta.” Ta ütles, et rohkem kui sada aastat tagasi tõde ja teadmine sellest, et meil saab olema Eesti riik, oli asi, mida siis veel paljud ei mõistnud. „101 aastat tagasi käis vilgas sagimine ja need, kes mõistsid ning uskusid, toimetasid täiel rindel. Täna ei kahtle enam Eesti riigis mitte keegi.” Vallavanem vedas paralleeli praegusesse aega, kui ütles, et oleme täna Tori vallaga kohati samas olukorras. Kaks aastat tagasi tõdesime, et meil on kihelkonna suurune omavalitsus. See oli asi, mida võibolla hästi ei mõistetud. „Ma usun, et nüüd oleme oluliselt paremas seisus ja on oluliselt rohkem neid, kes mõistavad ja usuvad sellesse, mida me teeme. Täname neid, kes kaasa mõtlevad ja pingutavad,” kõneles Luur ja soovis kõigile kohalviibinutele ilusat lähenevat Eesti Vabariigi aastapäeva, pidupäeva.”

“Kokkuhoidev klass ei teki iseenesest

Teisena sai sõna tervituseks Sindi gümnaasiumi direktor Ain Keerup. „Uhke tunne oli olla teiega koos tunnistajaks hetkele, mil sinimustvalge lipp tõusis hümni saatel Sindi raekoja torni kohale. Samal ajal poolsada sinimustvalget lippu meie kooli õpilaste käes tuules lehvimas. Lisaks arvukal hulgal käsilippe meie väikeste lasteaia sõprade õrnades pihkudes,” rõõmustas direktor ja Eesti lipu seltsi innukas liige. „Sellisel üleval hetkel lakkame mõtlemast vaid iseendale ja isiklikele muredele. Mõtleme oma riigile, lähedastele ja sõpradele, aga ka neile, kes ei ole meie tuttavadki, aga võivad vajada meie abi ja toetust,” jätkas Keerup usus, et pidulikult lipuheiskamiselt lahkudes oleme kõik üksteisest hoolivamad. „Hoolimine peaks olema meie igapäeva osa.”

Direktor seadis uhkusega eeskujuks kahte Sindi gümnaasiumi klassi, kes on näidanud end ühte hoidvatena. „Nemad on vastanud üleskutsele, olla lippuriteks koolile ja kogukonnale olulistel sündmustel. Eriti head meelt saame tunda 5a klassi üle, kes on ennast vabatahtlikult täies koosseisus pannud kirja lippuriteks ka tänasel lipuheiskamisel.” Keerupi hinnangul on nende eeskuju teistele olulisem kui esmapilgul tundub. „Kokkuhoidev klass ei teki iseenesest, vaid klassijuhatajate pika järjekindla töö tulemusena. Suur tänu teile!”

[pullquote]laualipud 5a klassile ja 9a klassile[/pullquote]Sindi gümnaasiumi vilistlane, Eesti Lipu Seltsi liige ja Tori vallavolikogu liige Kardo Kase andis lipu seltsi poolse tunnustusena üle laualipud 5a klassile ja 9a klassile.

Direktor tegi siira ja sügava kummarduse ka kooli näiteringi esindajate poole, sest nende ühtsus ja hoolivus on aidanud kõik koolile olulised sündmused kõikide südametesse viia. Eneli Arusaare õpilasteatri näitlejad esitasid kuue minuti pikkuse sõnalise montaaži, mis valmistati õpetaja abiga viimistletult ette selle põhjal kuidas noored omavahelises arutluses on asju näinud. Kertu arvates on ühte hoidmine kindlasti ka julgus iseendaks jääda. „Inimene, kes meeldib kõigile, ei meeldi tegelikult mitte kellegile.” Väike Sten ütles: „Ärge võtke asju iseenesest mõistetavalt. Ühte hoidmine? See on ka meie oma kauni emakeele igapäevane kasutamine. Liiga palju on noorte sõnavaras ingliskeelseid väljendeid.”

Rongkäik kulges tänavu esmakordselt piki Pärnu maanteed kuni koolini, orkestrihelide saatel marsiti Seljamaa monumendist mööda. Juba eelmisel päeval oli kool toonud uue siniste lilledega lillekorvi mälestusmärgi jalamile.

Koolis jätkati täiemahulise kontsertetendusega.

Urmas Saard & Kärt Saard

Samal teemal:

Video Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva tähistamine Sindis. Foto Urmas Saard

 

 

 

Video: Eesti Vabariigi 101. aastapäeva tähistamisest Sindis

Tre Raadio saatejuht Regina Jaakson ja Sindi gümnaasiumi õpetaja Eneli Arusaar valmistumas usutluseks. Foto Urmas Saard

 

 

 

Eneli Arusaar rääkis Tre Raadios oma vanaemast, lastest, õpilastest ja 22. veebruari hommiku lipuheiskamisest Sindi raekoja tornimasti

Tori valla noored Eesti Vabariigi 100 sünnipäeva hommikul Sindis Foto Urmas Saard

 

 

 

Ain Keerup: usaldan julgesti sulle koos selle lipuga ka Eesti Vabariigi tuleviku

Are valla noorkotkad ja kodutütred Sindi raekoja ees Foto Urmas Saard

 

 

 

Maavanem tunnistas sintlastest nakatumist

Kalev Kaljuste ja Mart Helme Eesti Vabariigi 98 aastapäeva tähistamisel Sindi linnas Foto Urmas Saard

 

 

 

Mart Helme: Sindis ei olnud tavapärast prevalveerivat ametlikku ja nomenklatuurset joont

Jannseniaegne Sindi Laulukoor. Foto Urmas Saard

 

 

 

Puhkpilliorkester äratas Sindi linna

Sirelin Kukk ja Eneli-Arusaar. Foto Urmas Saard

 

 

 

Sirelin Kukk: suured asjad saavad alguse väikestest asjadest

Iseseisvuspäeva hommik Sindis. Foto Urmas Saard

 

 

 

Eneli Arusaar: häid tegusid ei tohi kunagi edasi lükata

Lisaks  torni mastilipule lehvib Sindi raekoja torni seinal pidupäevadel veel  kolm Eesti lippu. Foto Urmas Saard

 

 

 

Lipud lehvima Sindi tornist kuni kaugeimate aiaäärsete tänavateni