Täna algab HIV kiirtestimise nädal

Täna, 23. novembril algab HIV kiirtestimise nädal – SA Koos HIV Vastu ja Tervise Arengu Instituut (TAI) pakuvad nädala jooksul võimalust tasuta HIV kiirtesti teha Tallinnas, Tartus, Pärnus, Võrus, Paides, Säreveres, Kohtla-Järvel ja Narvas.

HIV kiirtestimine Pärnu Keskuses 30. novembril kell 17–19. Foto Urmas Saard
HIV kiirtestimine Pärnu Keskuses 30. novembril kell 17–19. Foto: Urmas Saard

Üle-euroopaline HIV testimisnädal toimub igal aastal novembrikuu lõpus. Nädala eesmärk on teadvustada laiemalt HIV testimise vajadust ja tuletada inimestele meelde, et enda ja oma lähedaste tervisest tuleb hoolida. Samuti kutsuvad korraldajad inimesi eeskuju näitama ja enda osalemist testimises jagama sotsiaalmeedias märksõnadega #eestitestib #minahoolin.

SA Koos HIV Vastu juhi Vilja Toomasti sõnul takistab inimeste vähene teadlikkus HIV infektsiooniga inimeste üles leidmist. „Eelmisel aastal Emori läbi viidud uuringu tulemuste järgi on seitse inimest kümnest kindlad, et HIV levib Eestis peamiselt süstivate narkomaanide seas. See näitab, et suur osa Eesti elanikke peab HI-viirust endiselt ainult riskirühmade haiguseks,“ ütles Toomast. „Ainult veerand vastanutest ehk 25 protsenti nimetasid peamiseks HIV leviku viisiks sugulist vahekorda. Ometi on Eestis oluliselt kasvanud just nakkuse heteroseksuaalne levik, viimaste aastate diagnoositud HIV viiruse levik on kuni 40% ulatuses heteroseksuaalsel teel.“

Miks see nii on, näitab TAI poolt sellel aastal Eesti inimeste seas läbi viidud seksuaalkäitumise uuring: paljud üle 40-aastased ei kasuta juhusuhetes kondoomi. „Kondoomi peetakse ekslikult ainult rasestumise vastaseks vahendiks ja sugulisel teel levivate haiguste ärahoidmisele ei pöörata selle juures nii palju tähelepanu,“ Lisas Toomast.

TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise keskuse vanemspetsialisti Iveta Tomera sõnul on võrreldes 30 aasta taguse ajaga, mil Eestis diagnoositi esimesel inimesel HI-viirus, viiruse levik küll stabiliseerunud, kuid endiselt väga kõrge– uute infekstioonide sagedus on Eestis Euroopa kõrgeimate seas.

„HIV on tänapäeval siiski kontrollitav. Korralikult ravimeid võttes saab HIV-positiivne inimene oma tervist ja elukvaliteeti säilitada, elada normaalset suguelu ja viiruse edasikandmise protsent on väga väike. Kuid selleks peab olema oma nakkusest teadlik,“ lisas Tomera.

2018. a oktoobri lõpu seisuga on Eestis tänavu diagnoositud 161 HIV-nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9872 inimesel, sealhulgas AIDS 536 inimesel.

Testimisnädala raames saab tasuta HIV kiirtesti teha:

Tallinna Kaubamajas
23. novembril kell 16–19
24. novembril kell 12–15

Tartu Kaubamajas
23. novembril kell 16–19
24. novembril kell 12–15

Tartu Lõunakeskuses
23. novembril kell 16–19

Kohtla-Järve Vironia Keskuses
27. novembril kell 16–19

Narva Fama Keskuses
28. novembril kell 16–19

Pärnu Keskuses
30. novembril kell 17–19

Võru Noorte Nõustamiskeskuses
(Jüri 19a, IV korrus)
27. novembril kell 14-16
30. novembril kell 15-17

Paide Noorte Nõustamiskeskuses (Tiigi 8)
28. novembril kell 8–9 ja 15-16

Järvamaa Kutsehariduskeskuses
(Tehnikumi 1, Särevere)
29. novembril kell 13-15

Tasuta saab end testida ka testimisnädala väliselt: HIV teste saab teha veel perearstide, eriarstide (günekoloogide, uroloogide, androloogide, dermatoveneroloogide) juures, noorte nõustamiskeskustes ning anonüümsetes testimiskabinettides.