Harmoonia ja loovenergia mandalatest – Mari-Liis Laanemaa näitus „Mandala“

Mari-Liis Laanemaa siidimaal "Jõhvikamandala".
Mari-Liis Laanemaa siidimaal “Jõhvikamandala”.

Kolmapäeval kell 16.00 avatakse Viljandis Sakala keskuses Mari-Liis Laanemaa näitus „Mandala“.

Sanskriti keeles tähendab mandala ringi ja India religioonides sümboliseerib mandala universumit. Mandalate ringikuju meenutab meile terviklikkust ja lõpmatust. Mandalad ilmnevad meile kõigile igapäevaselt alates päikesest ja kuust ning lõpetades pere- ja sõpraderingiga. Sakala Keskuse näitusesaali jõuavad Mari-Liis Laanemaa poolt 22 aasta
jooksul loodud ja lõuendile prinditud mandalad.

Mari-Liis Laanemaa on Eesti kunstiakadeemias õppinud graafikuks, aastatel 1994-1997 oli ta samas kunstimagistratuuris, võttis vahepealse paaril aastal videokursuse Sidekoolis ja seejärel õppis aastatel 2007-2008 taas Eesti kunstiakadeemias, läbides seal kunstipedagoogika magistrantuuri.

„Tunnen end kahekordselt õnnistatuna, esiteks seetõttu, et mulle on antud joonistamisanne ja teiseks seetõttu, et mandalad on saanud osaks minu elust. Enamasti ei mõtle ma, et nüüd hakkan mandalat joonistama. Mulle meeldib lihtsalt keskelt alustada ja siis kujunebki sellest mandala. Vaadates oma pilte ei mõtle ma neist kui enda omadest – see kaunis harmooniline ja vaimustav maailm saab läbi joonistamise nähtavaks ja tihti ei oska ma isegi öelda, kuidas ma seda tegin,“ kirjeldab Laanemaa oma töid.

„Igatahes võimalus neid maailmu luua teeb mind väga õnnelikuks ja usun, et sama tunneb ka vaataja. Näitusel väljas olevad mandalad on loodud erinevates tehnikates – maalitud siidile, joonistatud pliiatsite ja pastellidega või käsitsi trükitud vaskplaadilt.“

Näitus on avatud 21. augustini, külastada saab maja suvistel lahtioleku aegadel E-R 10-17. Laanemaa „Mandala“ on osa augustisest Mandalafestivalist.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap