Tühi Männisalu küla ootab laupäeval taas kokkutulekule

Männisalu küla kokkutulek
Männisalu küla 2015. aasta kokkutulek

Väike-Maarja vallas asuva Männisalu ehk endise Naraka küla kokkutulek toimub laupäeval, 30. juulil kell 13 küla mälestuskivi juures.

Osalejatel palutakse pikniku jaoks kaasa võtta veidi oma toidupoolist.

Männisalu küla esmamainiti 1284. aastal Narenkayve nime all ja vähem kui sajandi eest asus seal 31 talu, kuid tänaseks on küla elanikest tühi. 1980. aastal lahkus viimanegi külaelanik ning majad lükati kolhoosiaegse maaparanduse käigus kokku.

Inimesed pole Männisalut siiski unustanud ja suviti-sügiseti liigub seal arvukalt seenelisi ja marjulisi. Mis aga eriline – juba enam kui 30 aastat kogunevad traditsiooniliselt juuli viimasel laupäeval Männisallu küla endised elanikud, nende küla mälestuste najal üles kasvanud järeltulijad ja teisedki, kes end Männisaluga seotuna tunnevad.

Tavapäraselt osaleb kokkutulekul paar-kolmkümmend inimest, möödunud aastal tõi kodukohaarmastus kohale 39 inimest. Igal aastal on kokkusaamisel uusi osalejaid ning midagi uut seoses kadunud külaga.

Kolm aastat tagasi andis MTÜ Väike-Maarja Muuseumisõprade Selts välja raamatu “Kaardimängus võidetud kaotatud küla” Männisalu loost. Viimastel aastatel on Viru instituut välja andnud Mall Hiiemäe kogutud “Virumaa vanad lastemängud” ja “Virumaa vanad vaimujutud”, kus on mõlemais raamatuis ka Männisalu küla mänge ja vaimujutte.

Lisainfo: Heili Nõgene, 5340 5718

Männisalu_üleskutse
1979. aasta Männisalu üleskutse tühjaksjooksnud külla ikka kokkutulekutele tulla, mis toob inimesi kohale ka enam kui 35 aastat hiljem.