Tartu Jaani kirikus avati fotograaf Arne Maasiku meremaastike näitus „Vaga vesi“

Näituse plakatAasta eest Tallinna kunstihoones esitletud kõrgetasemeline ja hinnatud näitus jõuab pika teekonna järel Tartusse ning Tartustki saab kevadkuuks merekultuuriaastale väärikas linn. Näitus jääb avatuks mai lõpuni.

Eesti parimaid arhitektuurifotograafe Arne Maasik eksponeerib oma merevaadete näitust „Deep Sea“ Tartus Jaani kirikus, andes näitusele kirikuseintel sootuks teistsuguse vaate ja puudutuse. „Kirikus eksponeeritavad suuremõõtmelised merefotod annavad selles keskkonnas nautimiseks rohkem vaatamis- ja süvenemisruumi, kirikus olev vaikus lubab end mõelda kõikide merevaadete keskmesse ja veel kaugemale,“ ütleb näituse korraldaja Indrek Mustimets.

Põhjamaiste merevaadete näitamine sisemaises keskkonnas ja varasuvises Tartu õhustikus on vaieldamatult Tartu selle aasta foto- ja kultuurisündmus. Arne Maasik on elimineerinud oma fotodelt mis tahes inimtegevuse. Puudub visuaalne reostus, mere enda reostus. Arne Maasiku fotodes ei tõuse esile mitte niivõrd vete vaikne stiihia kui et koloriit, millega oleme siin niivõrd harjunud, et me seda enam ei näe. See kvalifitseerub ilmselt tavaliseks sügavsinine ja selle optilised variatsioonid.

Päike on olemas, kuid aimatavalt, et viidata valgusallika olemasolule või temast tulenevale foto sümmeetriale. Arne Maasik pole ühelgi oma merefotol kasutanud photoshopi abi, sest kõikidel nüüdisaja fototehnikaga püütud kaadritel on meri täiuslik. Kunstnikult on nõudnud see erakordset vaimset kontsentreerumist, jahtimist, nagu ikka fotograafias juhuse läbi õnnestumist, ent juhus sai tema juurde tulla tänu kauaaegsele pühendumisele. Fotod, mis on trükitud kangale, võivad kaugelt paista maalidena.

Ühtekokku esitleb fotograaf Arne Maasik Tartu Jaani kiriku näitusel umbes 20 suuremõõtmelist fotot põhjamaisest merest ja merevaadetest. Näituse fotosid saadavad kirjanik Valdur Mikita tekstid.

Näituse korraldaja

Indrek Mustimets