Põlvamaad läbiv palverännutee sai uue tähise

Pilt2 (2)Kolmapäeval õnnistati Kõlleste vallas asuva Janukjärve juures sisse palverännutee palvepink, mis on üks paljudest kultuuriloolistest kohtadest, mida palverändurid teekonnal Pirita kloostrist Vana-Vastseliina kabelini läbivad.

Õnnistamisel ning hilisemal koosviibimisel Põlva Talurahvamuuseumis, mis on samuti üks palverännutee vahepeatus, osalesid maavanem, maakonna erinevate koguduste vaimulikud ning palverännutee eestvedaja Lagle Parek koos Pirita kloostri sõprade ringiga.

Pilt2 (1)Janukjärv ja selle ümbrus pakub rändajatele huvitavat ajalugu ja legende. Arvatakse, et järve olla kukkunud või selle tekitanud meteoriit. Põhjasõja ajal seisid järve kaldal omavahel vastamisi Rootsi ja Vene väed ning rahvuseeposes “Kalevipoeg” mainib Kreutzwald järve, mille kallastel Kalevite kanged pojad vaenuvägedega lahinguid lõid ning hiljem suurest janust järve tühjaks jõid. Palvepingi lähedal on ka palksambaga märgistatud koht, kus poetess Anna Haava kirjutas oma luuletuse “Järv leegib eha paistel”.

Palvepink Janukjärve kaldal on tunnustuseks Eesti pärustaludele ja tublidele taluperemeestele. Rändaja mõelgu pingil istudes kõiksusele, ajalikule ja ajatule, ammu möödunud ja alles saabuvatele aegadele. Palvepingi õnnistas sisse Põlva Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola.

“Haridus ja kultuur on varandus, mida meilt keegi ära võtta ei saa. Palverännutee on Pirita kloostri sõprade poolne ühine panus meie kultuuriloo säilitamiseks. See on omamoodi meie riigi iseseisvuse kindlustamine hariduse ja kultuuri kaudu ning loodetavasti leiavad kõik sellest rõõmu,” lausus Lagle Parek palverännutee eesmärgi kohta.

Pirita kloostri sõprade ringi liikmed kutsuvad kõiki inimesi üles neile huvitavatest kultuuriloolistest kohtadest teada andma, mida saaks palverännuteega ühendada.

Infot selle kohta leiab: http://www.palverand.ee/home/

Henari Kamenik