Varbuse muusikamõis ja Nopri talumeierei esitlevad laulupeol Kanepi kama

Kanepi kama. Foto: erakogu
Kanepi kama. Foto: erakogu

Põlvamaal Varbuse muusikamõisas tegutsev Mõisamanufaktuur koostöös Nopri talumeiereiga esitleb sel nädalavahetusel Tallinnas peetava laulu- ja tantsupeo raames Eesti toidu väljakul oma värskeimat loomingut – uudistoodet Kanepi kama.

Varbuse muusikamõisa ja Mõisamanufaktuuri eestvedaja dirigent Kalev Lindal ütles, et Eesti koorilaulu hällist Kanepi vallast sündinud idee valmistada just laulupeoks uudistoode Kanepi kama on sümboolse tähendusega. “Laul teeb rinna rõõmsaks, aga tühi kott püsti ei seisa. Hea koostöö tulemusena Nopri talumeiereiga saame laulu- ja tantsurahvale pakkuda Lõuna-Eestis kasvanud kanepiseemnetest valmistatud kama, mis on ainulaadne ja tervislik hapupiimatoode Eesti turul,” rääkis Lindal. “Kanepi kama on terane nokatäis, mis maitseb hästi ja täidab kõhtu. Kanepitoodete arendamiseks ootame laulu- ja tantsurahvalt ka igakülgset tagasisidet.”

Kanepi kama on pakendatud 0,33-liitrisesse plastpudelisse ja maksab kaks eurot. Kanepi Kama jõuab müügile Nopri talumeierei tootevalikus erinevates poodides üle Eesti. Esimest korda jõuab Kanepi kama laiema publiku ette sel nädalavahetusel Tallinna lauluväljakul avatud Eesti toidu väljakul Maitsev Lõuna-Eesti taluturu lettidel.

Põlvamaal Kanepi vallas Postitee ääres Eesti Maanteemuuseumi ja Ihamaru vahel asuv Varbuse muusikamõis alustas OÜ Mõisamanufaktuur ühe esimese tegemisena kanepikasvatusega, et arendada erinevaid kanepitooteid. “Otsustasime sel aastal katsetada kanepikasvatusega, sest kus siis veel, kui mitte Kanepi vallas muusikamõisa aidamaja taga peaks mühama võimas kanepipõld. On tore linnarahvale tutvustada ehtsat kanepikultuuri ning omakandi rahvast innustada uue otsingutele ja koostööle,” selgitas Lindal. 

Kanepikasvatus kogub Eestis hoogu, ent kanepitooteid on veel vähe arendatud. Lindalil on kümne aasta tagune kogemus biodiisli tootmise alal ja omal ajal ise ehitatud õliseemne pressid ootasid uut rakendust. Kanepi õlikultuuri seemnete proovipressimise tulemused olid Lindali sõnul väga head ning enne uudsevilja tulekut leidus talumeeste viljasalvedes veel ka 4-5 tonni mullust kanepit. Sertifitseeritud Finola õliseemne sordi kanep Cannabis sativa töötlemisel saadavad produktid on kõik nn superfood -kategooriasse kuuluvad toiduained. Kanepi seemnetes sisalduvad toitained ja vitamiinid on looduslikult eriti kontsentreeritud ning inimese organismile vajalike Omega rasvade sisaldus naturaalselt tasakaalustatud.

Kuidas aga jõudis mõte Kanepi Kama valmistamiseni? Kalev Lindal: “Varbuse Muusikamõisa äsja tunnustuse saanud uues köögis koos peakokaga asja arutades saime inspiratsiooni vanarahva traditsioonilistest tarkustest. Kamajahu on mitmest tera- ja kaunviljast kokku segatud tõsine eesti jahutoit. Kanepijahu on gluteenivaba, paraja õlisisalduse ja paremate maitseomadustega. Lisades kamajahule kanepit, avanes seni avastamata partituur!” Tulemuseks eriline maitsebukett ja uued võimalused edasisteks arendusteks nii kokale, kondiitrile kui pagarile! Patendiametisse on esitatud ka uue toote – KANEPI KAMA – kasuliku mudeli registreerimisavaldus. Uus loominguline toode on sündinud ja tänaseks sertifitseeritud.

Kui Eesti tänavatoidu konkursile kutsuti esitama innovaatilisi ideid, tuli Varbuse Muusikamõisa rahval mõte pakkuda oma kamateema jätkuks kahe komponendiga toodet – hapupiimajook Kanepi kamaga, mille kasutusviis on siiski eriline: paraja suurusega sheiker-pudelisse valmis villitud hapupiima peale tuleb puistata vaid väikesest pakikst paras kogus kamapuru ja seejärel asuda Kaera-Jaani saatel laulutantsule, samal ajal endale maitsvat ja tervislikku ekslusiivset rooga-rüübet valmistades.

“Koostöös Nopri Talumeiereiga sai tehtud tootearendus, degustatsioonid, kestvuskatsed, analüüsid, dokumentatsioon – tulemuseks mõisa ja talu koostööprojektiga laulupeol Eesti toidu väljakul Maitsva Lõuna-Eesti Taluturu lettidel täiesti innovatiivse uudistootega,” rääkis Lindal ning lisas, et edasised tootearenduse mõtted saavad kindlasti mõjutusi ka laulu- ja tantsurahva arvamistest Kanepi Kama kohta. Tulevikuplaanides on taastada endine Kanepi Tarvitajate Ühisus Muusikamõisa Suhtluskoja majanduskoostöö algatusena ja jätkata kanepi kultuuri viljelemist mitmes vallas, ka Kanepi vallas.

Varbuse Muusikamõisa ja Mõisamanufaktuuri eestvedajaks on 29-aastase dirigendistaažiga Kalev Lindal, kes loonud ja juhatanud kümneid koore. Seekordsele laulupeole pääsesid Haaslava meeskoor ning Kanepi ja Pagana segakoorid, Eesti Ühendatud Motomeeste koor, Korp! Sakala meeskoor, Lõuna prefektuuri segakoor Chorus Menticum ning Euroopa Eestlaste Koor – kokku üle 330 laulusõbra.