Tallinna lastehaigla toetusfond sai hiigelannetuse

Tallinna Lastehaigla Toetusfond sai Kanadast Inna ja Aadu Randpalult päranduse, mis on ligi 584 000 eurot ning sellega Eesti kõige aegade suurim eraannetus.

Juba oma eluajal toetas lasteta vanapaar Tallinna lastehaigla toetusfondi 83 000 euroga. Randpalud said presidendilt 2009. aastal Punase Risti III järgu teenetemärgid.

“Ükski töö ei kanna vilja kohe – selleks, et midagi suurt korda saata, on vaja järjepidevalt vaeva näha pikki aastaid,” rääkis Tallinna lastehaigla toetusfondi patroon Evelin Ilves. “Tallinna lastehaigla on 20 aasta jooksul ühiskonnale ja annetajatele kinnitanud, kui hindamatu väärtus on toetada neid, kes ise ennast aidata ei saa. Perekond Randpalude pärandus on Eesti heategevuse ajaloo suurim eraisikute annetus. Tallinna lastehaigla toetusfondis oleme kogu aeg olnud veendunud, et me ei tee mitte tööd riigi asemel, vaid riigile lisaks ja koos riigiga. Sest riik, see olemegi meie.”

“Heategevus on tänuväärne täiendus maksumaksjate panusele ning tänu headele inimestele saame aidata rohkem ja kiiremini,” sõnas sotsiaalminister Taavi Rõivas. “Hiigelpärandus Kanadast näitab ka eestlaste ülemaailmse kogukonna hoolivust, et Eestis läheksid asjad ikka hästi ja isamaa on väliseestlastel endiselt südames. Päranduse jätmine lastele – homsele Eestile – on üllas.”

“Tallinna lastehaigla toetusfond on Haigekassa jaoks koostööpartner, kes on aastate jooksul teinud ära palju just üksikjuhtumite puhul,” märkis Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross. “Kuna tervise puhul on füüsilise tervise kõrval väga oluline ühiskonna vaimne tervis, siis lastehaigla toetusfond on väga palju vaeva näinud ühiskonna vaimse tervise parandamisega – annetamise propageerimine on pannud meid kõik mõistma, et just meie oleme need, kes saavad abivajajaid aidata ning muuta seeläbi meid kõik hoolivamaks ja kaastundlikumaks. Sellised suurannetused kinnitavad fondi usaldusväärsust ja head tööd.”

“Nagu Inna ja Aadu Randpalu ise on öelnud, et Eesti lapsi aidates aitavad nad ka Eesti riiki,” lisas lastehaigla toetusfondi juhataja Inna Kramer. Minu tutvusringkonnas ei ole olnud tulihingelisemaid oma riigi patrioote kui Inna ja Aadu – millise südamesoojusega nad rääkisid Eestimaast! Kahjuks polnud saatus neile endile andnud võimalust ise lapsevanemaks olla, seda suurem oli abielupaari hoolivus nende vastu, kes ennast ise aidata ei saa. Nad toetasid ise ja olid toetusfondi hea tahte saadikuteks kaugel Kanadas, veendes oma sõpru ja tuttavaid toetama Eesti suurimat lastehaiglat ravitingimuste täiustamiseks – usaldus ja kindlustunne toetussummade õiges ning otstarbekas kasutamises oli loodud. Toetusfondi sooviks on, et läbi Randpalude päranduse saaksime anda paljudele lastele parimat võimalikku arstiabi Tallinna Lastehaiglas ja läbi selle kiiremini terveks saada.”

Aadu Randpalu sündis 1914. aastal Virumaal, õppis Jänedal põllumajandust ning töötas Sillamäe põlevkivitööstuses. Sõja ajal võitles Tartu all piirikaitse rügemendis 1944. aastal. Rinde kokkuvarisemisel septembris põgenes Saksamaale ja sealt edasi Rootsi, kus töötas tehnikaülikooli laboratooriumis ja hakkas samal ajal õppima Stockholmi Tehnika Instituudi mehaanikaosakonnas, mille lõpetas mehaanikainsenerina 1952.

Rootsis kohtus ta Innaga, kes oli tulnud kodumaalt Rootsi koos vanematega. Inna on sündinud-kasvanud Tallinnas, tema isa oli kaugsõidukapten. Abielluti 1949.a. Aastal 1952 kolis abielupaar Rootsist Kanadasse, kus asuti elama Montreali. Aadu Randpalu töötas 26 aastat Dominion Engineering Company’s; tema nimel on paberimasinate alal neli leiutist ja üks patent.

Aadu oli Montreali Eesti Seltsi abiesimees, kiriku nõukogu esimees, pensionäride klubi aseesimees ja laulukoori liige. Inna oli koduperenaine. Torontosse kolisid Randpalud 1986. aastal, juba pensionipõlves. Inna Randpalu suri novembris 2009 ja Aadu Randpalu oktoobris 2010.

Tallinna lastehaigla toetusfond (www.toetusfond.ee ) on heategevusfond, mille eesmärgiks on aidata kaasa igati lastesõbraliku haigla kujundamisele ja parima võimaliku meditsiinilise abi toomisele Tallinna Lastehaiglasse ning muuta ühiskonna suhtumist lastesse ja laste, eriti haigete laste probleemidesse.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap