Maanteemuuseumis toimub teedeajaloo konverents

Reedel, 23. novembril toimub Eesti Maanteemuuseumis järjekorras viies teedeajaloo konverents, mille eesmärk on juhtida tähelepanu teede ajaloole kui olulisele ja mitmekülgsele ajaloovaldkonnale. Oluline on populariseerida teede ajalugu ning koondada sellega tegelevaid uurijaid ja uurimisvaldkondi.

Korrastatud teedevõrk koos kaasaegsete liikumisvõimalustega on üsna hiljutine nähtus. Veel sadakond aastat tagasi liikusid meie teedel valdavalt hobusõidukid ja tänapäevaste moodsate reisiterminaalide ülesandeid täitsid teeäärsed hobupostijaamad. Praegu Eesti Maanteemuuseumi koduks oleva Varbuse postijaama avamisest möödus sel aastal 150 aastat. “Omaaegseid Võru ja Tartu kreisilinnu ühendanud maantee äärde ehitatud postijaamakompleks oli nii hobuajastul kui ka veel 1920. aastate alguses, esimeste bussiliinide käimapanemise järel kahe linna vahel reisijate jaoks oluliseks peatus- ja puhkekohaks,” rääkis muuseumi teadur Kersti Liloson.

Praeguseks on Võru ja Tartu vaheline teekond, mille läbimiseks sada aastat tagasi võis kuluda terve päev, taandunud vaid kolmveerandtunnise auto- või bussisõidu kaugusele. Teedemajanduse ja transpordivahendite kiire areng on lühendanud vahemaid ja toonud kaugused lähemale. Varbuse hobupostijaama ajaloost ja teemeistrikeskuse kujunemisest kõnelevad muuseumi teadur Kersti Liloson ja juhataja Mairo Rääsk.

Ettekanded tehakse ka veesidusast liiklusest muinasajal, sõiduautode levikust ja kättesaadavusest Eesti NSVs ning maanteede väärtuslikkuse hindamine läbi autojuhi vaatenurga. Lisaks Eesti tuntuima maantee – Tallinna-Tartu maantee muutumine muinasajast kui 20.sajandi alguseni. Samuti vaadeldakse Eesti teedemajanduse arenguid ja Balti maanteelaste nõukogude koostööd viimase paarikümne aasta jooksul.

Konverentsil esinevad Tartu Ülikooli arheoloog Mauri Kiudsoo, ajaloohuviline Valdo Praust, TÜ doktorant Mariliis Hämäläinen, Maanteeametist Jüri Riimaa ja Kaarel Lääne.

Teedeajaloo päeva kava: http://muuseum.mnt.ee/uritused/?year=2012&month=11

Lisainfo: Kersti Liloson, Eesti Maanteemuuseumi teadur-kuraator
Tel: 797 0819, 5111 285, e-post: kersti.liloson@mnt.ee