Viru koda ajab Viru asja

Maausulised. Foto: maavald.ee

Laupäeval, 22. sügiskuul toimus Virumaal Torvastvere (Kadrina) kihelkonna Uuekülas Maausuliste Viru Koja korraline suurkogu. 

Virumaa maausulised ehk kohaliku pärimusliku loodususu järgijad kuulasid ära juhatuse tegevusaruande ning kinnitasid järgmise aasta tegevuskava.

Koda kavatseb jätkata viru keele ja elma väärtustamisele ja õpetamisele pühendatud ettevõtmistega. Juba sellel sügisel peaks algama
viru keele ja regilaulude kihelkondlike õhtute sari. Järgmiseks aastaks kavandatakse Virumaa ajaloole ja elmale (kultuurile) pühendatud loengusarja. Koda jätkab hiiepaikade uurimist ning hoiab silma peal nende käekäigul. Lisaks liikmetele mõeldud sündmustele korraldatakse hiiepaikades ka avalikke sündmusi näiteks Samma Tammealuse hiies ja Kuremäe hiiemäel. Järgmisena
on kavas korraldada porikuu viimasel pühapäeval (28.10.) Ebavere hiiemäel hingedeaja palvus.

Kojad on maausuliste vormilised ühendused ning nende peamine eesmärk on aidata ühistegevusega kaasa loodusliku, õigusliku, vaimse ja ainelise keskkonna loomisele, mis on vajalik maausu järgimiseks. Esivanemate maailmavaate ja tavade sisuline viljelemine on põliselt üksikisiku, perekonna ja külakogukonna pärusmaa. Nii soosib koda pärimuslike varrude, pulmade, matuste, kalendritähtpäevade jms järgimist oma liikmeskonna perekondades. 

Tavatähenduses ei olegi maausk usk, sest ta pole Eestisse võõrsilt toodud ning selle tõekspidamisi ja tavasid ei ole kehtestanud ükski asutus. Maausuks nimetatakse põlisrahva vaimset pärandit, mis väljendub pärimuslikult meie keeles ning vaimses ja ainelises elmas (kultuuris).

Kojaga on oodatud liituma Virumaa juurtega inimesed nii Virumaalt kui ka mujalt. Ettevõtmistes osalema on oodatud aga kõik inimesed. Oluline on, et inimene peab au sees põlisrahva loodususulist pärandit ning soovib anda enda panuse selle edasikestmisse.

Viru koja alguseks loetakse 10208. (1995) aastat, kui Viru, Harju, Järva ja Läänemaa maausulised asutasid Härjapea koja. Ametlikult vormistati Viru koda 10223. (2010) aastal. Samal aastal liitus Viru koda ka Maavalla kojaga, mis on maausuliste kodade üleriigiline ühendus.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap