Sänna kultuurimõis kutsub õppima ussikomposti tegemist

Foto: permakultuur.wordpress.lv
Pühapäeval, 19. juunil algusega kell 10.00 toimub Sänna Kultuurimõisas permakultuuri õpitubade sarjas kompostiussidega tutvumise ja ussikomposti ehitamise õpituba.

Õpituba juhendab Dr. Manfred Meyer Saksamaalt, kes on kompostimise ekspert ja elanud Eestis juba 15 aastat. Õpituba tõimub saksa keeles eestikeelse tõlkega.

Natuke ussikompostist: «…Ussid töötlevad orgaanilist ainet – sõnnikut ja komposti – palju kiiremini ja täielikumalt, kui mullas sisalduvad mikroorganismid kompostimise protsessis. Neelates koos mullaga suurel hulgal taimseid jäätmeid, lihtümarusse (nematoode), mikroobe, seeni, vetikaid vihmaussid seedivad neid, eritades koos koproliitidega (usside poolt eritatavad mullahunnikud) suurel hulgal huumust, omaenese mikrofloorat, aminohappeid, fermente, vitamiine ja teisi bioloogiliselt aktiivseid aineid, mis suruvad alla haigusttekitavat mikrofloorat. Seejuures orgaaniline mass kaotab oma lõhna, hävineb nakatis, omandab granuleeritud vormi ja mulla meeldiva lõhna. Teine usside unikaalne omadus seisneb nende võimes kuivendada ja struktureerida pinnast, läbides seda oma käikudega…»

Õpituba on tasuta. Võta kaasa head-paremat teelauale. Meie poolt on tee ja pisike lõunasöök.
Täpsem info siin.

Juba on toimunud õpitoad järgmistel teemadel:
– Maitsetaime-spiraali ja juurviljaaia-mandala loomine
– Kartulimaa tegemine ja kartulite mahapanek (põhu alla)
– Kanatraktori ehitamine
– Kuppel-kasvuhoone ehitamine

Permakultuuri kohta loe lähemalt siit. Projekti juhib Ieva Dubanevica ja ettevõtmist toetab Avatud Eesti Fond.

Allikas: Sänna Kultuurimõis, www.kultuurimois.kultuuritehas.ee