Uus keelpill Worldstick eile Pärnus, täna Viljandis

Pärnus Endla teatrikohvikus toimus eile põnev muusikasündmus, kus koos Eesti muusikutega astus üles Norras elav USA päritolu laulja, helilooja ja pillimeister Ross Reaver. Põnevaks tegi sündmuse asjaolu, et Reaver tutvustas uuenduslikku keelpilli nimega Worldstick, mille ta on ise välja töötanud. Reedel on uue keelpilli õpituba Viljandis Pärimusmuusika Aidas.

Novembri algul toimub veel mitmes paigas üle Eesti kontsertide ja õpitubade sari „Waking in a dream world Estonia 528“. Projektil on selge eripära: muusikud ei kasuta tänapäeval üldlevinud ning suhteliselt hiljuti standardiseeritud absoluutsete helikõrguste süsteemi ning võrdtempereeritud häälestust. Muusika kõlab pikaajaliste traditsioonidega meloodilises (Pythagorase) häälestuses, mille aluseks on 417 Hz.

Erinevaid helisagedusi saab seostada teatud kindlate elementidega, näiteks on 528Hz südame sagedus, 417Hz Päikese ja 396Hz Maa sagedus. Nõnda tuuakse ajatu ja ajalooline vahepeal unustusse jäänud kõlapilt tänapäevasel kujul kaasaega. Tulemuseks on helipilt, mis on värskendav ja nauditav kõigi muusikasõprade jaoks.

Projekti idee autor on muusik Ross Reaver, kelle loodud keelpilli nimega Worldstick kogub populaarsust mitmel pool maailmas. Eestis astub Reaver üles koos siinsetest muusikutest koosneva ansambliga, kuhu kuuluvad mitmed oma ala värvikad ning tuntud tegijad. Lavale tullakse unikaalse, kaasaegse ja dünaamilise seguga jazzist, folgist, popist ja maailmamuusikast.

Õpitubades põimib Reaver muusikapalad aruteluga, mis keskendub mitmetele tema jaoks olulistele küsimustele. Milline on olnud muusika ajalooline funktsioon ühiskonnas? Miks ja millal on hakatud kasutama võrdselt tempereeritud häälestust? Kuidas tuli kasutusele tänapäeval üldlevinud 440Hz-l põhinev häälestus? Jutuks tuleb ka see, kuidas on popstaari ideaal mõjutanud ühiskonna arusaamist muusikast ning milliseid teaduslikke avastusi on muusika ja spetsiifiliste helisageduste kohta hiljuti tehtud.

Projektis teevad kaasa:
Ross Reaver – vokaal, Worldstick
Mingo Rajandi – bass
Paavo Eensalu – analoogsüntesaator
Reigo Ahven – löökriistad
Mattias Siitan – džembe
Andre Maaker – kitarr/Worldstick™ (ainult Viljandis)

Kontserdid:
4. nov. kell 21.30 Endla Teatrikohvik, Pärnu, Keskväljak 1
6. nov. kell 20.00 Kloostri Ait, Tallinn, Vene 14 (duo Ross ja Mattias)
9. nov. kell 21.00 Puhas Kuld, Viljandi, Lossi 15

Õpitoad:
5. nov. kell 15.00 Pärimusmuusika Aida väike saal, Viljandi

Kontserdid ja õpitoad on tasulised. Lisainfo ja registreerimine õpitubadesse aadressil mihkel.soon@gmail.com