RÄNNAK MÖÖDA SINDI RAAMATUKOGU 140-AASTAST AJATELGE

Piltuudis fotogaleriiga

Minek rännakule mööda Sindi raamatukogu 140-aastast ajatelge.
Fotokollaaž: Urmas Saard / Külauudised

Tori valla Raamatukogu direktor Ene Michelis viis neljapäeval, 15. septembril, veerandsada ajaloo- ja viljehuvilist ajarännakule kaheksasse paika, kus Sindi raamatukogu on läbi paljude aastakümnete asunud.

Direktori teejuhiks oli tema enda koostatud raamat „Sindi raamatukogu 130”, „Sindi linn ja 1. detsembri nimeline vabrik 1833-1983”, märkmed August Kase kirjadest ja muu kirjandus. Lisaks teadmised healt koduloo tundjalt Marko Šorinilt ja teistelt jalutuskäigul osalenud teelistelt, kes mäletavad oma kodulinna ajalugu.

„15. kuni 18. septembrini toimuvatele muinsuskaitsepäevadele mõelnud Sindi raamatukoguhoidja Reelika Kullerkan leidis, et käesoleva aasta teemaks valitud „Elav vana linn” sobituvat hästi mõttega käija ajarännakul läbi 140 aasta,” osundas Michelis selle sündmuse idee tegelikule algatajale. Jalutuskäik ei toimunud piki kronoloogilist rada vaid mööda lühemat teed ühest punktist järgmistesse. Kogunemine toimus praeguse raamatukogu laial trepil, kus Michelis ütles mõned sissejuhatavad mõtted ja tutvustas kirjandust, millest koduloohuvilised leiavad rohket teavet minevikupäevade kohta. Siiski ei leia kirjalikest allikatest kõike vajalikku selgesõnalise kinnitusena ja mõndagi tuleb osata kirjapandust iseseisvalt tuletada.

Sindi raamatukogu 130. aasta tähtsündmuseks kujunes Ene Michelise koostatud „Sindi raamatukogu 130”, mida oli kümme aastat hiljem hea uuesti kätte võtta ja lehitseda. Jalutuskäigul ja peatuspaikades ei kõneldud üksnes raamatutest, raamatukogu arengust ning töötajatest. Kõneldi raamatukogu kasutuses olnud hoonete käekäigust ja otstarbest perioodil enne raamatukogu tulekut ning selle järel. Mõnda hoonet enam polegi. Raamatukogu esimese maja asemel paikneb punastest tellistest koolihoone. Pärnu maantee 54 lagunevale majale, kus asus lasteraamatukogu, otsitakse alles mõistliku otstarvet. Vallaarhitekt Kristjan Kullerkan ütles, et on arutletud maja andmist muuseumile, aga lähema viie aasta plaanis midagi konkreetsemalt siiski veel loota ei ole.

2020. aasta 1. septembril avati suure pidulikkusega Sindi raamatukogu päris oma majas, mis töötas juba aprillis, kuid jäi koroonapuhangu tõttu kevadel erilise tähelepanuga tegemata. Michelis on koha valikuga väga rahul, sest paremat asukohta sellele poleks mitte kusagil mujal. Raamatukogu asub kõige olulise suhtes keskpaigas: samas lähedal üle tee on suur toidu- ja esmatarvete pood ning kolm bussipeatust, vaid pisut kaugemal kool ja seltsimaja. Lasteaedki pole liiga eemal.

Pea paari tunni pikkuse kõndimise järel tunti huvi tuleviku kohta. Michelise sõnul on juba visandatud väga suured kavatused, mida võimaldab raamatukogu hoone juurde kuuluv suur maalapp. Paraku ei teostu alati kõik head mõtted otsekohe ja mõnede asjade realiseerumine võib võtta aega üsna palju aastaid.

Urmas Saard

Samal teemal:

1882. AASTAL ASUTATUD SINDI RAAMATUKOGU SAI PÄRIS OMA MAJA

PÄRNUMAA AASTA MAARAAMATUKOGUHOIDJA 2020 ON ENE MICHELIS

SINDI RAAMATUKOGU TEENINDAB OMA LUGEJAID OLENEMATA ERIOLUKORRA KESTVUSEST