AVATUD TALUDE PÄEVAL PÄRNU- JA JÄRVAMAAL

Ülisuur fotogalerii

Reelika Marrandi tervitab Elise Aia väravas saabujaid ja jätab jumalaga aiast lahkujatega. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Pühapäeval toimunud avatud talude päeval külastas Tartu Ülikooli Pärnu kolledži väärikate ülikool viite maaeluga seotud majapidamist, millest tegi kaasas liikunud Külauudiste toimetus ülevaatliku reportaaži peamiselt fotoaparaatidega.

Põhja-Pärnumaal peatuti Saare-Tõrvaaugu aiandis, mida tuntakse rohkem viinamarjade kasvatamise poolest. Maitsemiseks olid viinamarjad veel hapud, nende valmimise aeg saabub hiljem. Aga aiandi peremees Harri Poom andis huvilistele põhjalikke selgitusi kasvatuse vallas ja vastas küsimustele, mis lisas alustavatele viinamarja kasvatajatele olulisi teadmisi juurde. Aiandit on tunnustatud Vändra valla kõrgeima autasuga “Aastate Tegu”. Põnevust tekitasid erinevast puidust valmistatud nõud ja vaagnad. Omapärase tekstuuri annavad okaspuu puidule üraskite puremised ja lehtpuu puidule mädaniku algmed. Tarbeesemeteks töödeldud puit kaetakse külmpressitud linaseemne õliga.

Pärnumaalt võeti suund Järvamaale, kus neli talu ootasid pea poolesaja huvilise tulekut. Paide külje all asuv Aiaingel tutvustab ennast väikese kesk-Eesti miniaiandina, kus kasvavad erilised taimed erilisele rohenäpule. Perenaise sõnul omavad nad mitmeaastast eksperimenteeritud kasvatuskogemust. Põhiusuund on erinevad kasvuhoone kultuurid, maitsetaimed ja püsikud. Triiphoones kasvab koguni 80 sorti tomateid. Imetlust pälvisid päris mustad tomatid.

tunti uhkust, kui nii suur rahvast täis buss värava taha vuras

Aiaingel võõrustas avatud talude päeval oma külalisi esmakordselt ja tunti uhkust, kui nii suur rahvast täis buss värava taha vuras. Hiljem külastusest muljeid vahetades öeldi, et meeldivad inimesed jagunesid kogu ala peale ilusti laiali ja väga palju esitati küsimusi, millele kõigele ei osatud kohe vastatagi. Söödi marju ja nauditi peremehe kringlit kohviga. Mõned huvilised said tutvuda akul töötavate aiatööriistadega, kus nii mõnigi võinuks endalegi neid tööriistu soetada. Väärikad panid akust toitevoolu võtvale niidukile käed külge ja lasid hääletul riistal tööd teha. Imetleti kukke. Osteti lilleistikuid, koduseid vaarikaid ja võideti loosiga Bioplussi mullakott, mille edasimüüja on Aiaingel.

Õhtul kirjutas Aiaingel Külauudistele ja tunnistas, et ollakse küll väsinud, aga rõõmsad. „Ja järgmisel aastal osaleme uuesti.” Aiaingli meeskond tervitab nõnda suure hulgana külastanud Pärnu väärikate seltskonda!”

Aiainglite külaliseks oli ka Källomäe talu, kes kauples oma rahvameditsiini toodetega. Hästi maitses võilille naps.

Avatud talude päeva võilille naps. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Viieteistminutilise sõidu järel pidanuks jõudma Wile Farmi, mida tuntakse kõige rohkem alpakade järgi. Õnneks hilinesime parasjagu sedavõrd, et ei jõudnud varem kokkulepitud ajaks alpakadega kohtuma ja jäime järgmist aega ootama. Õnneks seepärast, et meie saabumise ajaks hakkas otsekui oavarrest sadama. Ooteaega sai kasutada supi ja kohupiimakoogi söömiseks. Eeskujuliku teeninduse eest kandis hoolt toitlustaja Tanksewmäe Saffer. Alpakade farmi peremees Imre Heinsaar rääkis mõnusa huumoriga pooleks kõigest, mida ta oma hoolealustest teab. Silitama neid ei pääsenud nagu seda mõnelpool väiksemas farmis võimaldatakse, aga ka eemalt oli neid armas ja põnev vaadata. Alpakade vill olevat isegi parem kui angoora või kašmiir: kohevam, pehmem ja soojapidavam. Seda on lihtne töödelda, sest sisaldab vähe rasu. Alpakavillal puuduvad allergiat tekitavad omadused. Alpakade juurest tulles võis vaadata kraasimise riistu ja osta alpakavillaseid tooteid.

Aeda sisenedes pääsesid paljude suust ahhetavad hüüded valla

Elise aiaväravas tervitas saabujaid laia naeratusega aia kuninganna Reelika Marrandi. Aeda sisenedes pääsesid paljude suust ahhetavad hüüded valla. Tõreleda sai reisikorraldaja, et plaanis selle aiaga tutvumiseks liiga vähe aega.

Jaanikuu esimesel nädalavahetusel kutsusid seitse Eesti eriilmelist aeda ja parki Saaremaalt, Tallinnast ja Järvamaalt saama osa Euroopa aedade rikkusest ja mitmekesisusest, et sellega juhtida tähelepanu rohelise pärandi hoidmise vajadusele. Nende hulka kuulus ka Retla külas asuv Elise Aed, mis asub Türilt Viljandi poole väljasõidul umbes 15 kilomeetri kaugusel. Silmailu kinkis iluaiandus dekoratiivsete põõsaste, puude, püsi- ja suvelilledega. Imetleti ostade sordirohkust. Katsuti nende taimede lehtede tugevust. Ühe nimetus tähendab tõlkes koguni kuulikindlust.

Meile tulid vaid need, kes tõesti olid huvitatud taimemaailmast

Reelika ütles, et võrreldes eelnevate aastatega oli kõigele vaatamata külalisi veidi vähem, sest miskit eri-programmi nad rahva meelitamiseks välja ei kuulutanud. „Meile tulid vaid need, kes tõesti olid huvitatud taimemaailmast. Tulijaid oli vähem, kuid pikalt kohalviibijaid palju.” Reelika kiitis kiirkülastust teinud vahvat Pärnu väärikate ülikooli seltskonda, kellest paljud lubasid uuesti tagasi tulla, et saaks tundide kaupa nende aeda imetleda.

Järgmise päeva hommikul kirjutas Reelika, et ilmaga neil vedas. „Sadama hakkas alles pühapäeva õhtul kui kodukohvikut kokku hakkasime korjama. Viimased külalised olid sunnitud koos meiega sööma kiluvõileibu, küpsisetorti ja soolakurke, et kõik kandikud-vaagnad ikka tühjaks saaks. Ega nad ei kurtnud, sest kõik oli nii-nii maitsev.” Kokkuvõtvalt lausus Reelika, et oli tore nädalavahetus. „Aitäh külalistele ja pikad paid meie enda aednikele ning abilistele!”

Teeviit avatud talude päevale. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Paidest tosina kilomeetri kaugusele jäävas Nurmsi külas asub R&T talu OÜ, kes tutvustab ennast elustiili taluna. Seal tegeletakse väga paljude erinevate asjadega: köögiviljakasvatuse, maitse- või ravimtaimede kasvatuse ja iluaiandusega, puuvilja- ja marjakasvatusega. Kasvatatakse linde ja loomi. Näidati kalkuneid ja oinaid ja teisi asukaid. Osta võis koduköögis valmistatud maitsvaid hoidiseid, siirupit ja küpsetisi. Viimane väärikate ülikooli külalistest ostis viimase ahjust võetud tulikuuma piruka.

Nurmsist Pänusse tagasisõiduks pidi läbima veel 110 kilomeetrit, et puhata päevaväsimusest ja tunda Viktori juhitud bussisõidul täit rahuldust sellest, mida avatud talude päev pakkus hingele ja meelele.

Urmas Saard & Kärt Saard