PÄRNUS TÄHISTATI LIPU PÄEVA ÜHISELT EESTI SEGAKOORIDE LAULUPÄEVAGA

Fotogalerii: Peeter Hütt

Pärnu Iseseisvuse väljak 4. juunil – Pärnu Noorte Puhkpilliorkestri dirigent Rein Vendla ja mängijad, Eesti Lipu Seltsi liige Mari Suurväli ja seltsi juhatuse esimees Jüri Trei.
Foto: Peeter Hütt

4. juunil kogunes pea paartuhat koorilauljat ja teisi linnakodanikke Pärnu Iseseisvuse väljakule, kus tähistati sinimustvalgete lippude lehvides Eesti lipu 138 sünnipäeva, peeti kõnesid, lauldi ja mängis Pärnu Noorte Puhkpilliorkester.

Riigikogu liige Annely Akkermann lausus tervtussõnu öeldes, et sinimustvalgetest värvidest sai pulbitseva vabadusiha, riikliku iseseisvuse taastamise sümbol. „Sinimustvalge lipu all oleme taas üles ehitanud Eesti Vabariigi, liitunud Euroopa Liidu ja NATOga. Saame tunda rõõmu lähedastest ja sõpradest, tööst ja laulust – vaba sinise taeva all. Ja see on suur õnn.”

Kuid täna ei ole sinine taevas paljude Ukraina linnade kohal ja poliitik rääkis seal kärgatavatest mürskudest, sähvivatest leekidest, tõusvatest suitsupilvedest. „24. veebruarist saadik oleme ehtinud oma linnu Ukraina sinikollase lipuga – Ukraina vabaduse sümboliga. Me oleme mõtetes Ukrainaga. Vabadusel on hind, mille eest on makstud ja makstakse vere hinda.”

Pöördumises hea laulurahva poole ütles poliitik: „Kõlagu täna laulud rahu ja vabaduse – sinise, musta, valge ja kollase – austuseks.”

Eesti Lipu Seltsi juhatuse esimees Jüri Trei jagas väljakule kogunenutele tillukesi käsilippe ja Eesti Vabariigi väljakuulutamise monumendi trepile astudes avaldas imestust pärnakte lipuviljelise leiguse üle. „Mööda Tallinna maanteed Pärnusse sissesõites nägime ainult ühel majal lippu,” polnud diplomaat suhtumisega rahul. Trei rääkis lipu seltsi pikaajalisest tavast külastada rahvuslikult olulistel tähtpäevadel meie kultuurilooliselt oluliste viljetegelaste kalmusid.

Metsakalmistul puhkab Enn Võrk

„Tallinna Metsakalmistul puhkab Enn Võrk, kes sai laulu „Eesti lipp” loomiseks otsest inspiratsiooni 1922. aasta 27. juunil Riigikogu poolt vastu võetud otsusest anda meie sinimustvalgele lipule riigilipu staatus. Tema laul „Eesti lipp” on üheealine meie riigilipuga.”

Järgnevalt liikus suur rongkäik piki Rüütli tänavat Vallikääru, kus toimus Eesti segakooride laulupäev „Laulu tuules” ja ja nauditi suvist õhtupoolikut koos kauni koorilauluga. „Kuis hällib ja kiigub Metsa äär, / Kuis õõtsub ja puhub Tuul suine, / kuis lilledest lainetab heinamaa käär – / Siin mängib Lämmeküne. / Ja juuniõhk ja juunituul, / Ja algav videvikjume, / Ja õilmed kõik puhes õilmekuul, / Pilv taeva all pehme ja sume.” Juhan Liiv.

„Eesti segakooride laulupäev kannab endas nii koorilauljaid ühendavaid vanu traditsioone, kui heidab pilku koorimuusika viljakasse olevikku ja lootusrikkasse tulevikku. Laulu tuules oleme purjetanud väga kaugele nii rahva, riigi kui inimestena. Olles taaskord maailma muutuste tuules näeme sihti hoida traditsioonilist koorimuusikat, kuid olla teadlik ka uuest ja heast kooriloomingust,” öeldaks Visti Pärnu kodulehel.

Urmas Saard

Samal teemal:

KUBERNERI AIAS AUSTATI LIPUVILJE KUJUNDAJAID

UKRAINA NOORHÄRRAD OLID ESIMESED

ÜHISKONNATEGELANE JÜRI TREI KÜLASTAS SINDI GÜMNAASIUMIT

CHÄTLYN PARTS: KUI MEIE SEDA EI TEE, KES SIIS VEEL

EESTI LIPU HÄLL TÄHISTAB LIPU PÄEVA