DALAI-LAAMA KÜLASKÄIGUST OTEPÄÄLE MÖÖDUB 30 AASTAT

Dalai-laama Pühajärve ääres 1991. aastal. Foto erakogust

Tiibeti rahva- ja usujuht Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso külastas Eestit ja Otepääd 1991. aasta 3. oktoobril ning õnnistas Pühajärve samal päeval. 3. oktoobril kell 14.00 toimub Pühajärve kaldal, dalai-laama külaskäigu mälestusmärgi juures külaskäigu mälestusüritus.

Mälestusüritusel esinevad näitleja Merilin Kirbits ja muusik Tobias Tammearu muusikalis-sõnalise etteastega „Pühajärve sõnas ja muusikas“. Uuendatud mälestussammas pühitsetakse Tallinna Drikungi Keskuse õpetaja laama Drupon Sangyas Rinpoche poolt.

Tiibeti usujuhi kutsus Otepääle toonane Otepää linnapea Jaanus Raidal. Jaanus Raidal meenutas, et idee dalai-laama kutsumiseks andis talle orientalist Linnart Mäll. „Olin kohe ettepanekuga nõus. Vormistasime linnakantseleis kutse ning saatsime selle Linnart Mällile, kes selle ka edasi toimetas. Dalai-laama oli tollal paguluses nii et tema kohalesaamine oli omaette kunsttükk. Olin jõudnud linnapeaks olemise ajal sõlmida mitmeid sõprussuhteid teiste riikide esindajatega ja tänu sellele sai dalai-laama külaskäik siia ka võimalikuks. Pärast külaskäiku Eestisse saavutas dalai-laama ülemaailmse tähelepanu ning teda hakati kutsuma ka mujale lääneriikidesse,“ lisas Jaanus Raidal.

„Mäletan dalai-laama külaskäiku väga hästi, kuna olin tookord kaitseliitlasena tema turvameeskonnas,“ sõnas Otepää vallavanem Jaanus Barkala. „Ajad olid ärevad, Eesti oli just saavutanud iseseisvuse ning teiste riikide esindajate visiidid olid haruldased ja tõid kaasa elevust. Otepääle on jäänud sellest külaskäigust ilus mälestusmärk Pühajärve kaldale.“

Dalai-laama Otepää kiriku juures 1991. aastal. Foto erakogust

Dalai-laama külaskäigu mälestuseks püstitati Pühajärve kaldale puidust mälestusmärk. Selle aasta juuni algul mälestusmärk renoveeriti. Otepää vald tänab ja tunnustab kõiki, kes aitasid sammast renoveerida. Samba taastamise eestvedajaks ja inseneritöö tegijaks oli vallavalitsuse liige Uuno Laul. Oma abikäe ulatasid veel Tarmo Rello ja Sander Leppik Sihva puutöökojast, kes tammeplangud mõõtu lõikasid, Techne Töökoda ja selle juhataja Karl Mõts ning keevitaja Taavet Hausenberg. Kõige suurema töö tegi ära aga Indrek Kapp, kes samba detailidest kokku pani, lihvis ja värvis ning paigaldamist organiseeris. Oma panuse andsid ka OÜ Akser ja OÜ Palu Teenused töömehed.

Kokku on dalai-laama Eestist külastanud kolmel korral – 1991. aastal, 2001. aastal ja 2011. aastal.

KU päevatoimetaja

Share via
Copy link
Powered by Social Snap