PÄRNU 770. AASTAPÄEVAKS ILMUB „PÄRNU EESTI KUNSTIS 2”

Homme, 10. aprillil tähistab Pärnu linn oma 770. aastapäeva ning sel puhul ilmub trükist kunstikogumik „Pärnu Eesti kunstis 2“.

Esimene samanimeline ülevaatekogumik ilmus 2006. aasta aprillis LVM Kinnisvara ja Tam galerii eestvõttel. Taganttõukeks uue köite väljaandmisele on need kahe kogumiku ilmumise vahele jäävad 15 aastat, mille jooksul on lisandunud hulgaliselt uusi teoseid ja tulnud välja põnevaid avastusi vanemast kunstipärandist.

Teine köide sisaldab esikkoguga võrreldes teistsugust valikut Pärnu linnaruumi kujutavatest kunstiteostest, kuid sarnaselt esimese väljaandega on siingi esindatud looming erinevatest ajastutest ja stiilidest.

Kunstikogumikus reprodutseeritud teosed on pärit erinevate Eesti muuseumide kogudest, samuti LVM Kinnisvara ja Pärnu linnavalitsuse kunstikogudest, mitmetest erakunstikollektsioonidest ja tegevkunstnike isiklikest kogudest.

Eesti kaasaegsemast Pärnuga seotud kunstist on albumisse andnud märkimisväärse panuse enam kui kümne aasta jooksul Pärnu linnamaalijate sümpoosionidel valminud looming.

Kogumiku “Pärnu Eesti kunstis 2“ koostas Pärnu muuseumi kunsti- ja fotokoguhoidja Indrek Aija, maalidel kujutatu tõlgendas pildiallkirjadesse ajaloolane Aldur Vunk ning albumi eessõna kirjutas kunstiloolane Marian Kivila.

Kogumiku tiraaž on piiratud, eksemplari soetamiseks palume huvilistel kontakteeruda Pärnu muuseumi poe juhatajaga aadressil maarja.tohv@pernau.ee.

„Pärnu Eesti kunstis 2“ kogumiku annab Pärnu muuseum välja koos Pärnu linnavalitsuse ja LVM Kinnisvaraga.

Pärnu linnaruumis avaneb loetud päevadeks haruldane kunstinäitus

Tänavu möödub sada aastat esimesest suuremast Eesti kunstnike ühisnäitusest Pärnus. Enam kui sajast teosest koosnev väljapanek avati Pärnu raekoja saalis 1921. aasta jaanuaris. Mitmed sel näitusel oma töö(de)ga väljas olnud autorid on esindatud ka uues kunstikogumikus „Pärnu Eesti kunstis 2“.

Et täna on nii näitusesaalid kui muuseumid piirangute tõttu suletud, ei saa kogumiku avalikul üritusel esitleda ega teha klassikalist kunstinäitust.

Küll aga on albumi ilmumise puhul muutunud ajutiselt galeriiks Pärnu linnaruum, kus saab loetud päevade jooksul näha eksklusiivset välinäitust. Kuraditosin valitud teost on reproduktsioonidena paigaldatud üle linna täpselt nendesse paikadesse, kus kunstnikud said omal ajal loometööks inspiratsiooni ja ainest.

Näitus on üleval kuni 25. aprillini.

KU päevatoimetaja