KOROONA OHUS ASENDAB SINDI GÜMNAASIUM ISESEISVUSPÄEVA AVALIKU TÄHISTAMISE VIDEOESITUSEGA

Sindi gümnaasium teeb videosalvestust riigi 103. sünnipäeva tähistamisest. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Sindi gümnaasiumi õpilased Merilin Haasma, Sten Eric Hansen, Noora Lee Laarmann, Maribel Pikker, Braian Kulp, aga ka sama maja vilistlane Chätlyn Parts ja samuti koolijuht Karel Alliku alustasid Eesti Vabariigi 103. aastapäeva tähistamist ette valmistama juba väga aegsasti – et iga lausutud sõna oleks kuulaja jaoks sügavalt mõtestatult selgel häälel välja öeldud.

Videosalvestuseks kogu vajaliku stsenaariumi pani kokku õpetaja Eneli Arusaar, kaameratöö ja hilisema videomontaaži tegi ära kooli IT asjatundja Asko Aru, ametinimetuse järgi arvutite ja arvutivõrgu administraator. Videovõtted tehti peamiselt Sidi gümnaasiumi esisel platsil Julius Friedrich Seljamaa monumendi juures.

17. veebruaril uurisid Sindi gümnaasiumi punasest majast möödujad põhjust, miks kogunetakse nõnda arvukate sinimustvalgete lippudega kooli esisele? Kedagi ei üllatanud suur lippude hulk, sest Sindis on juba enam kui kümme aastat harjutud kümnete ja kümnete lippudega kogunemistega. Pigem tekitas küsimusi valitud aeg. Aeg oli õigeaegne, sest enne koolivaheaja algust pidi saama videomaterjal purki ja juba reedel võis näha 16,39 minuti pikkust videot riigi sünnipäeva tähistamisest arvutite ekraanidel. Traditsiooniline Eesti Vabariigi tähistamine suure avaliku üritusena asendati video esitlusega, et jätkuks tava katkematu järjepidevus, mis on isamaalise hoiaku seisukohalt Arusaare sõnul ääretult oluline osa inimese kasvatuses.

meeldib kaerajaani tantsida. Kui vaja, olen kadrisant ja isegi mardisant

„Vabalt ja iseseisvalt oma saatust juhtida,” kuulutab direktor Alliku. „1918 tegid eestlased otsuse, mis muutis iga eestlase saatust. Sellistel hetkedel peatub aeg. Sellistel hetkedel mäletavad inimesed kohta, kus nad viibisid. Sinu enda maailma saad muuta ainult Sa ise. Sinu võimalus on luua maailm millest Sa unistad. Millest just Sina ise, päriselt unistad. Kõik võimalused on mängulaual. Ainult Sina otsustad, millise nupuga käia. Kogu maailm on Sinu ees lahti. Sea endale eesmärk, mida saavutada tahad. Usk endasse on järgmine samm. Kui usud, et seda on võimalik saavutada ja kõike on võimalik saavutada, pead hakkama selle nimel tarka tööd tegema. Sa oled võimeline saavutama edu ja Sinu sees on täna kõik lahendused olemas. Ainult unista ja tegutse!”

Sten Eric Hansen ütleb: „Eesti, olen uhke su üle… Sinult on oodata veel palju häid uudiseid. Oled täis tarku inimesi…”

Noora Lee Laarmann: „Saan siin rääkida ja laulda oma emakeeles. Mulle meeldib kaerajaani tantsida. Kui vaja, olen kadrisant ja isegi mardisant…”

Maribel Pikker: „Kui olen kunagi tark, siis ma ei tee kellelegi haiget… Mina õpin koos kodutütardega, kuidas ellu jään. Džuudos õpin ennast kaitsma. Näiteringis õpin õigesti eesti keelt rääkima…”

Braian Kulp: „Mu kodu kuulub Eestiga ühte, mu süda temaga ühises rütmis lööb… Me ei taha olla ununev lehekülg aegade raamatus…”

õpin koos kodutütardega, kuidas ellu jään. Džuudos õpin ennast kaitsma. Näiteringis õpin õigesti eesti keelt rääkima

Merilin Haasma: „Minu eesmärgiks on õppida ühes maailma parimas ülikoolis – Tartu Ülikoolis. Ma tunnen ennast haruldase, unikaalsena, sest eestlasi on nii vähe, mina üks neist.

Chätlyn Parts: „Kusagil mujal ei ole parem elada kui siin Eestimaal… Ma soovin, et Sinu riigis oleks rohkem neid inimesi, kes oma kodumaast lugu peaksid, hoides lippu, lauldes hümni, öeldes Sulle midagi hinge paitavat. Kõik algab ju meist endist…”

Video lõpeb Alen Veziko lauluga “See maa”, mida esitab Sindi gümnaasiumi projektiansambel – koosseisus Hellika Hartõkainen, Karin Peterson, Veronika Uussaar, Maia Agar, Mirell Ribul, Maria Ribul. Klaverisaadet teeb Maia Agar.

Asko Aru, Merilin Haasma, Sten Eric Hansen, Noora Lee Laarmann, Maribel Pikker, Braian Kulp, Chätlyn Parts, Eneli Arusaar, Karel Alliku. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Ka Tartu rahu 101. aastapäeva tähistamine asendati Sindi gümnaasiumis videokavaga. „Oleme aastaid riiklikult ja rahvuslikult olulisi tähtpäevi tähtsaks pidanud ja jääme selle juurde nüüdki,” ütles Arusaar tänavu jaanuaris ja kinnitas siis öeldut nüüdki. Sindi gümnaasium on uhke enda loodud traditsioonide üle ja tahab neid hoida ka tulevikus.

Urmas Saard