VÕRU TÄNAVAVALGUSTUS LÄHEB TÄIELIKULT ÜLE LED-LAMPIDELE

Pilt on illustreeriv. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Neljapäeval, 29. oktoobril toimub Võru linna ajaloos märgiline sündmus. Võru linnast saab esimene linn Eestis, ning teadaolevalt kogu Baltikumis, kus tänavavalgustus on 100% LED-lampidega kaetud.

Võru linn on viimase kuue aasta jooksul teinud tööd selle nimel, et kogu linna tänavavalgustus oleks moodne, säästlik ja turvaline. „Võru linn on lõpule jõudnud tänavavalgustuse täieliku kaasajastamisega, mille tulemusel on oluliselt suurenenud elektrienergia kokkuhoid ja loodussäästlikkus ning tunduvalt paranenud liiklusohutus ülekäiguradadel,“ kommenteeris linnapea Anti Allas.

Võru linna tänavavalgustust haldava ettevõtte OÜ Taristuhaldus juhi Andres Visnapuu sõnul on Võru linnas täna kokku 2428 valgustuspunkti. „Viimastel aastatel on lisandunud 422 uut valgustuspunkti ning olgugi, et tänavavalgustuspunkte on lisandunud, on elektrikulu oluliselt vähenenud. Kui näiteks 2014. aastal kulus tänavavalgustusele 117 747 eurot, siis 2019. aastal kulus 68 282 eurot,“ kommenteeris Visnapuu ning lisas, et kui enne kaasajastamist oli Võrus kõigest neli valgustatud ülekäigurada, siis täna on neid kokku 104.

„Meie poolt väga suur tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele, kelle toetusel oleme saanud tänavavalgustust kaasajastada,“ sõnas Visnapuu.

KIKi eestvedamisel said 2015. aasta sügiseks seitse Eesti linna uue LED-tehnoloogial põhineva tänavavalgustuse, mis olid varasemaga võrreldes tunduvalt energia- ja keskkonnasäästlikumad. „Tegemist oli ainulaadse projektiga, kus KIK lisaks tavapärasele toetusraha vahendamisele ja järelevalvele korraldas linnade eest hanked ja vastutas projektijuhtimise eest. Üks nendest linnadest oli ka Võru, kes toona olulises ulatuses oma linna valgemaks ja säästvamaks muutis. Hiljem oleme veel struktuurivahenditest Võru linna tänavavalgustuse uuendamisse panustanud,“ sõnas KIKi juhataja Andrus Treier. „Tunnustame võrukaid süsteemse ja tervikliku töö eest ning on rõõm näha, et kunagi KIKi algatatud projektist on Võru järjekindlalt edasi liikunud. Tänaseks oleme heas koostöös jõudnud tulemuseni, kus Võru linna tänavavalgustus toimib nutikamalt ja säästlikult.“

Võru linna tänavavalgustuse viimane naatriumlamp võetakse maha ning asendatakse uue LED-lambiga homme, 29. oktoobril kell 13 Männiku tänaval.

KU päevatoimetaja