MIKS PEAKS KA SUVEKODUS KINDLASTI VINGUANDUR OLEMA?

G4Si tellitud uuringu andmetel on vinguandur olemas vaid 27% suvilates ning 29% neis suvilates, kus on tahkel küttel põhinevaid küttekoldeid või gaasiseadmeid.

Vinguandur ja kasutusjuhend luubiga uurimiseks. Foto: Urmas Saard
Vinguandur ja kasutusjuhend luubiga uurimiseks. Foto: Urmas Saard

41% neist, kel suvilas vinguandurit veel pole, ei kavatse seda ka lähiajal paigaldada. „Seda, miks suvilasse andurite paigaldamine plaanis ei ole, põhjendatakse ennekõike asjaoluga, et seal ei köeta, ei käida kütteperioodil või viibitakse väga lühikest aega,“ ütles G4S Eesti valvedivisjoni direktor Villu Õun.

Tegelikult on ülioluline paigaldada vinguandur suvilasse ka siis kui seal käiakse mõned korrad aastas. “Kui seal ööbitakse ja pliidi või ahju alla tuld tehakse, siis tuleb öömajalisi kaitsta. Vingugaas ei anna esimesel eksimusel andeks, vaid tapab alati, kui ta tuppa lahti lasta,” põhjendas Õun vinguanduri vajalikkust.

Suvekodudes võib kasutada kõige tavalisemat autonoomset vinguandurit või tellida turvaettevõttelt suitsu- ja vinguandur, mis tuvastab nii suitsu kui vingu ja teatab tuleohust ka turvafirmat, kes saab vajadusel abi teele saata. G4Sil on üle Eesti 70 patrulli, lisaks tehakse koostööd vabatahtlike päästjatega.

„Meil üks klient oli oma maakodus enne lahkumist teinud ahju tuhast tühjaks. Paraku oli tuha sees peidus veel hõõguvaid söetükke viimasest kütmisest, mida inimene ei märganud. Majaperemees tõstis tuha pahaaimamatult plastmassist ämbrisse ja sõitis ise seejärel Soome tööle. Õnneks oli tal seal andur, mis teavitas tuleohust G4S juhtimiskeskust. Meie patrull sõitis kohale, kustutas tulekustutiga umbes ruutmeetrise põlengu ja päästis sedasi ilusa maamaja täielikust hävingust,“ tõi Õun näite.

Suvekodude küttekollete hooldamisse kiputakse ka lõdvemalt suhtuma, jäetakse kokkuhoiu mõttes korstnapühkija kutsumata, sest nii tihti ei köeta. Sedasi ei märgata võimalikke probleeme küttekehades. Vinguandur annab kohe märku kui küttekoldest suitsu või vingu tuppa tuleb.

„Kõige tähtsam on loomulikult hoida oma suvekodu küttekolded korras ja hooldada neid regulaarselt. Aga vinguandur peab inimeste turvalisuse hoidmiseks olema ka siis kui korstnapühkija on käinud. Nii nagu me ei näe ega tunne ninaga eluohtlikku vingugaasi, ei märka inimesed sageli ka probleemi oma küttekolletes,“ rõhutas Õun.

Print

 

 KU päevatoimetaja