Viis aastat Sindi tuleõrje ajalugu

Sindi Tuletõrje Seltsi esimese viie aasta tegemised on üksikasjaliku põhjalikkusega paberile kirja pandud, värviliste piltidega illustreeritud ja raamatuks kokku köidetud.

Piirkonnapolitseinik Piret Dreimann lehitseb huviga äsja ilmunud kogumikku Sindi Tuletõrje Selts 2013-2018. Foto Urmas Saard
Piirkonnapolitseinik Piret Dreimann lehitseb huviga äsja ilmunud kogumikku “Sindi Tuletõrje Selts 2013-2018”. Foto Urmas Saard

[pullquote]Sindi Tuletõrje Seltsi liikmed on kõik erakordselt suure südamega inimesed[/pullquote]Reedel, jõulukuu 13. päeval kogunes väike hulgake seltsi liikmeid ja nende tegevuse toetajaid Mureli ja Pohla tänava nurgal asuvasse osaliselt valminud seltsi majja, mis asub mõnekümne minuti jalutuskäigu kaugusel mõttelisest linna südamest.

Talvekuu viimasel nädalal trükitud lühikogumik “Sindi Tuletõrje Selts 2013-2018” toob esile viie aasta tegevused, statistika ja pildid. „Peame väga oluliseks meie tegevuse väärikat jäädvustamist ja just seetõttu ka selle raamatu koostasime,” rääkis seltsi liige Katariina Vaabel, raamatu peamisi koostajaid. Teabe kogumine, kirjutamine, piltide valimine ja raamatu kujundamine oli seltsi liikmete endi ühine töö. Trükikuludest võttis poole enda kanda Pajo trükikoda, 40 protsendiga toetas Tori vallavalitsus ja kümnendiku leidis selts oma vahenditest.

Varem sai seltsitegevustest teateid näoraamatu vahendusel. Aastal 2017 valmis seltsil ka ilmavõrgus leviv koduleht. Piisab kui otsingumootorisse sisestada märksõnana ’sindituleselts’. Eile kingiti esimesed raamatud seltsi headele koostööpartneritele. Kuid edaspidi lisandub paberist raamatu kõrvale ka ilmavõrgus loetav kogumik. Kuna selts tähistab oma sünnipäeva novembris, siis on raamatu valmimise ajaks juba jälle üle aasta jagu olulist kroonikamaterjali kogunenud. Kohalviibinute arvates võiks juba vähem kui nelja aasta pärast ilmuda märksa mahukam koguteos kümne aasta tegevuse kokkuvõttes.

Aga ka viie aastaga on väga palju ära tehtud. Sellest kõnelevad 32 lehekülge, millele on talletatud rohkelt faktiliselt kinnitatud teateid.

„Sindi Tuletõrje Seltsi liikmed on kõik erakordselt suure südamega inimesed, kes reagerivad päästesündmustele, teevad ennetustööd ja panustavad kogukonda. Meie ühingus on kõik vabatahtlikkuse alusel ning igaüks on leidnud endale sobiva viisi, kuidas seltsis tegutseda,” kirjutatakse kogumikus. Ka reedesel kohtumisel võis veenduda varem kogetus, et sindituleseltsis tehakse kõike võimalikult palju ise. Kujukas näide on nende oma maja ehitamine. Mõttega alustati 2016. aastal ja 2017 ehitati juba vundamenti. Suurt saali kaunistavad juba kunstiväärtuslikud tööd. Seintel on täiesti omanäolise kujundusega valgustid. Renee Tammet valmistas lühtrid mahakantud vahujoa toru püstolitest. Lae all on valgustid kinnitatud õunapuu okste külge. Ehituse alla läinud aias maha võetud õunapuud leidsid osalise kasutuse maja sees dekoratiivsete elementidena, mitte küttepuudena.

Sindi vabatahtlike tuletõrjujate rinnas oleva eraldusmärgi kujundas Rasmus Aaslaid. Vapi kujunditena kasutatakse rahvusvahelist tuletõrje sümbolit ja endisaegse iseseisva omavalitsusena tegutsenud Sindi linna vapi elemente.

Selle tunnusmärgiga inimesed on abivalmid ja usaldusväärsed. Nad külastavad meie kodusid ennetustööd tehes, neid näeb erinevatel rahvaüritustel teavitustööl ja muidugi tõttavad sinna, kus kahjutuli või muu õnnetus häda tekitamas. Olenemata asukohast, kus iganes Sindi Tuletõrje Seltsi vabatahtlikke silmad, tekitab juba nende nägemine erilist turvatunnet. Isegi siis, kui nad seisavad oma värvides ja täies varustuses Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva hommikul Sindi raekoja juures toimuval pidulikul lipuheiskamisel.

Urmas Saard

Samal teemal:

Sindi tuletõrje seltsi vabatahtlikud päästjad valavad Sindi seltsimaja juures liuväljale jääd Foto Urmas Saard

 

 

 

Miinuskraadides õhk lubas hakata Sindis liuvälja rajama

Margo Lääts, Sindi tuletõrje seltsi juhatuse liige Foto Urmas Saard

 

 

 

Sindi pritsumehed kohtusid peamiselt linna kõige noorema rahvaga

Austades Sindi vabatahtlikke päästjaid. Foto Urmas Saard

 

 

 

Sindi siseturvalisuse tagamist hindab nii linnavalitsus kui siseministeerium