Sindi Avatud Noortekeskuse juhataja Helle Vent tänas ametit maha pannes oma suurepäraseid abilisi

Mihklikuu viimase päeva õhtupoolikul kutsus Sindi noortekeskuse asutaja Helle Vent oma kaastöötajad, huviringide juhid ja teised lähemad abilised pidulikule lahkumisõhtule, et öelda kõigile kiitvaid tänusõnu ja meenutada ühiselt möödunud aja tegemisi.

Helle Vent. Foto Urmas Saard
Helle Vent viimasel tööpäeval Sindi Avatud Noortekeskuses. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Kõige suuremad tänud ja kallid kuulusid Vendilt noorsootöötajatele, Maili Isandale ja Liidia Pihhusele.[/pullquote]Ansambli Agulipoisid muusikud on kolmekesi ühiselt musitseerinud pool aastat, aga noortekeskusega seob neid palju pikem aeg. Artur Kvell kitarriga ja lõõtsapoisid John-Silver Mitt ning Märt J. Tammann andsid lühikese kontserdi. Esmalt kõlas hoogne popurii lugudest „Serjoša” ja „Julitschka Jablotška”, lõpetati Ukuaru valsiga. Noortekeskuse juures automudelismi edendav Johannes Mets mängis akordionil Raimond Valgre „Viljandi serenaadi” ja „Pärnu ballaadi”. Kontserdi jätkuks esitas Vendi kunagine õpilane Katti Aumeister oma värsiread, mis kirjutatud kauni kujundusega kaardi siseküljele.

Lauale laotud jumalatosin meenet ootasid jagamist neile tublidele inimestele, kes noortekeskuse töös väärisid juhataja kiitvaid hinnanguid. „Elu on olnud natuke pikk ja natuke lühike ka. Kõige olulisem on see, et igas töökohas on tekkinud mulle ümber ja toeks vahvad inimesed, kellelt palju õppida ja kellega võiks lahingusse minna,” lausus kahel korral Pärnumaa parimaks noorsootöötajaks valitud Vent. „Alustan oma armsate ringijuhendajate tänamist.”

Ja juhusliku valiku põhjal kutsus Vent esimesena enda juurde kitarriringi juhendaja, oma kunagise õpilase. „Sellesse ringi on nii suur nõudlus, et peab mõne koha vabanemiseni järjekorras ootama.” Pärast lapse sündi polevat Aumeister tahtnud enam eriti tagasi tulla. Aga juhatajal õnnestunud noor naine pehmeks rääkida ja praegu on ta väga rahul, et võttis vanema inimese nõu kuulda.

Vallo Vaargas on trummiringi juhendaja, keda teatakse endise rokkarina. Temaga alustati noortekeskusele Sindi skatepargi rajamist ja mõnigi element valmis tema poja käe all. Vaargas on olnud võistluste korraldamise alaline abiline koos Mihhail Škljari, Taavi Burketi, Sörem Mäesalu ja teistega.

Viljar Viik on matka- ja keraamikaringi kauaaegne juhendaja. Tema viis Elbruse tippu Sindi noortekeskuse logo ja jõudis ka Ararati tippu tõusta. Matkaringis on ta korraldanud noortele kanuu- ja soomatkasid, roninud jääseinal, elanud pikemalt metsaonnides. Tiigipargis saavad huvilised koos Viigiga õppida ronimisseinal ronimist. Vendi sõnul pole asja, mida Viik ei oskaks teha.

„Marek Sild tuli nagu soe ja tugev tuul kokandusringile juhendajaks. Heas mõttes hull noormees. Kõike oskab ja kõike teeb. Saime ta tänu headele naabritele Paikuse noortekeskusest,” rääkis Vent. Nüüd kokkavad kõik ringiliikmed kodus ja käivad üritustel toitlustamas. Sindi gümnaasiumist läksid tänavu paljud kutsekooli kokandust õppima. Kaur Kasemaa töötas suvel kokaabilisena Port Arturi kaubanduskeskuse neljandal korrusel asuvas Umberto restoranis. Nüüdki käib ta kooliajast vabal ajal seal tööd tegemas.

Mihail Šorin juhendab lauamängude ringi. „Maakonna kabevõistlustel kuulus tihti esimene või esimesele kohale lähedane koht meie noortele.” Šorin viib läbi MMM (Meie Maja Meistri) võistlusi, majasiseseid suuri kabeturniire. „Mihail on suur abiline meie keskuse Teeme ära talgutel ja oskab parandada katki läinud diivaneid, laudu, toole….”

Automudelismiringi automudelistid on Johannes Metsa juhendamisel jõudnud Soome, Itaaliasse, Lätti ja mujale väga esinduslikele võistlustele ning toonud koju hinnalisi auhindu. „Kes pole käinud vaatamas Pärnu maantee ääres asuvas hoones asuvat Baltimaade üht suuremat rada, mingu kindlasti vaatama. Kui olete kenad, lubatakse ka sõitma,” julgustas Vent. Rada valmis koostööprogrammis lätlastega.

Fotoringi juhendaja Helen Parmen on Vendi sõnul eriliselt soe inimene. „Ka fotoring on eriline ja nende töövõtted on erilised. Samuti on erilised nende näitused,” rääkis Vent ja osundas seinale, kus näeb kevadnäituse fotosid.

Heiko Kivila on andekas mees igal alal. Ta teeb muusikat, valmistab isesuguseid pille ja on tehnikamees. Noortekeskuses õpetab ta arvutigraafikat. „Kivila tõi juba hulk aastaid tagasi ringi 3D tehnika. Nüüd on meil ka 3D printer, millega valmistati EV100 malendid. Viimaseid töid on silmatorkav lauatelefon.”

« “Ununenud muinaslugu”

Tiina Tõnismägi on kunstiringi juhendaja, kes suudab isegi mitte millestki midagi suurepärast meisterdada. „2003. aastal tegi ta muusikali „Ununenud muinasloo” lavastamiseks fantastilise lavakujunduse väga nappide vahenditega. Ta loob alati midagi uut ja põnevat ega korda ennast kunagi.”

Vent meenutas üksikasjalikumalt Sindi koolis töötamise ajal algupärase muusikali “Ununenud muinaslugu” organiseerimist. Selles osales kolm Estonia teatri lauljat, nende hulgas kunagine primadonna Therese Raide, kes laulis ja tantsis. Kaasatud said Sindi kooli lauljad (juhendasid Helle Salumäe ja Aire Luhaoja) ja näitering ( juhendajaks Eneli Arusaar). Teksti kirjutas Toomas Kuter, muusika lõi Andranic Gethcek, lavastas Meelis Sarv. Lavastatud muusikaliga esineti Sindis, Pärnus, Tallinnas, Narvas, Saaremaal ja mujal. „2003. aastal külastasid maailmakuulsad Moskva Balalaikad Sindit. Koos nendega andsid meie õpilased kontserdi. 2004. aastal toimus kontsert, kus ühes meie õpilastega esines Moskva Suure Teatri laulja Vladimir Gertz.”

Kõige suuremad tänud ja kallid kuulusid Vendilt noorsootöötajatele, Maili Isandale ja Liidia Pihhusele. Nemad olid keskuses alati olemas ja nendel oli kõige suurem igapäevane kontakt noortega. „Sügav kummardus aastate pikkuse kohusetundliku töö eest Mailile ja Allile!” Nendele kinkis Vent mälestuseks kauni klaasist püsti, millele kirjutatud nime juurde kuuluvad sõnad: Olid fantastiline töötaja, september 2019, Helle.

Rohkelt häid sõnu, lilli ja kingitusi jätkus ka Helle Vendile. Külastajaid käis päev läbi. Sindi Naisliit oli esimeste hulgas. Veelgi varem tegi seda Sindi linna endine linnapea Mati Mettus, kui avas Sindi Skate 2019 võistluspäeva. Tori abivallavanem Jana Malõh ja noorsootöö nõunik Erika Nõmm tunnevad Venti vahetus suhtluses küll suhteliselt lühikest aega, aga mõistsid tema töö suurust sellegi poolest ja hindasid tema teeneid Sindi linna ees väga kõrgelt.

Kuidas Vent Sinti „eksis”? Ta oli 1972. aastal lõpetanud omaaegse nimetusega Tallinna Polütehnilise Instituudi ja olles õppimise pingereas esimene, võis ise valida omale töökohta „Lõpetamisel lubati mul valida, kas asuda tööle majandusministeeriumisse ja leppida ühetoalise korteriga või minna Paikuse EPT-sse, kus antakse kohe kolmetoaline.” Sinti sattus ta seepärast, et paluti mõneks kuuks asendama õpetaja Kolnest. „Ma polnud varem füüsikat õpetanud, aga räägiti auk pähe. Lõppkokkuvõttes töötasin ma Sindi gümnaasiumis 24 aastat.”

Viimased 14 aastat töötas ta huvijuhina ja selle kõrvalt andis veel mitmeid ainetunde samuti. Tema tööd Sindi gümnaasiumis märgati koguni pealinnas ja 2004. aastal pälvis Vent haridusminister Toivo Maimetsa allkirjaga tänukirja.

Nimetatud tänukiri ei jäänud ainsaks. 2011. aastal anti üle haridus ja teadusministeeriumi tänukiri minister Jaak Aaviksoo poolt pikaajalise panuse eest noorsootöösse.

« ainult viis minutit

Sama aasta jõulukuu keskpaigas korraldas Eesti Noorsootöö Keskus Tallinnas Eesti Arhitek – tuurimuuseumis noorsootöötajate tunnustusürituse. Sindi linna tuli pikaajalise noorsootöötaja tiitel ja selle pälvis noortekeskuse eestvedaja Helle Vent. Taoline üleriigiline tunnustus saabus Pärnu maakonda esmakordselt. Tollel aastal tähistas Vent 65. sünnipäeva. Juubeliaasta oli olnud keskuse juhatajale saavutusterohke. Nagu kõik eelnevad ja järgnevadki aastad.

Aastatel 2011-2012 toimus osalemine PEAK projektis “Pärnumaa noored hakkajad kogukonna toel tööturule”.

„Olin oma noortega Sindi skatepargi ja 12.5 meetri kõrguse ronimisseina sünni juures. Projekte pidi kirjutama väga palju, et üles ehitada uus Sindi linnavalitsuse allasutus – noortekeskus. Alustasime raekoja keldris. Sammhaaval valmis kaunis renoveeritud endises raudteejaama hoones noortele vajalik kooskäimise koht,” meenutas Vent lähemalt üksikuid etappe oma töös 15 aasta kestel Sindi Avatud Noortekeskuse arendamisel.

Kuldne teenetemärk pärjal
Kuldne teenetemärk pärjal

2016. aasta Sindi Sõnumid teatas, et 5. novembril toimus noorteorganisatsiooni Eesti 4H 25. aasta juubeli puhul pidulik vastuvõtt 4H juhendajatele Kose Kultuurikeskuses. „Kuldse teenetemärgi pärjal sai Sindi noortekeskuse pikaajaline 4H klubi Sindila juhendaja Helle Vent, kes on klubi asutaja ja juhendaja 1993. aastast. Sindi Linnavalitsus õnniteleb väärika autasu puhul!”

Meenutamised jätkusid suupistete laua ääres ja tordi söömisel. Maitseelamuste eest kandis hoolt Marek Sild ühes kokandusringi Sinklased abilistega ja mälestusi said jutustada need, kes mäletasid.

Üks vaimustavamaid ja meeldejäävamaid viljesündmusi oli 2008. aastal tehtud kingitus linna juubeliks – esimesed Sindi linna puuskulptuuripäevad. Suursündmuse eesmärgiks seati Sindi linnaruumi rikastamine skulptuuridega. Samuti taheti tutvustada linnarahvale, aga eriti noortele, puuskulptuuride voolimist. Skulptuuripäevad kestsid neljandast seitsmenda septembrini. Projekti juhtis muidugi jälle Vent. Kunsti kutsuti looma skulptorid Rait Pärg, Üllar Kallau, Viljar Viik, Soomest Raimo Vahtera. Samal ajal skulptorite töötamisega toimusid töötoad. Sündmust meenutades ei saa tähelepanuta minna mööda teadmisest, et kahjuks ei kaunista praegust linnaruumi mitte ükski neist enam kui kümmekond aastat tagasi valminud puuskulptuurist.

Aga mis ikkagi tõi Vendi noortekeskusesse? Tema enda mäletamist mööda tuli 1998. aastal ettepanek minna üleriigiliselt korraldatud kursustele neile, kes oleks huvitatud noortekeskuste võrgustiku loomisest. „Sindi linnavalitsus saatis mind kaks aastat kestvale koolitusele, kuid mina jätkasin samaaegselt veel huvijuhina, kuni 2004 sain ettepaneku asuda juhtima noortekeskust. Nõustumiseks võtsin endale aega vist ainult viis minutit.” Tolle viie minuti pikkuse otsustamise külge haakub hästi palju rohkem, kui selle artikli ülevaatesse mahub. Välja jäi näiteks iga-astane Sindis oodatud võimlemispidu, aga ka palju muud.

Urmas Saard

Share via
Copy link
Powered by Social Snap