Sadalas tervitab EV 100 avasündmusele saabujaid Carl Robert Jakobson

Eesti vabariik 100 kaartPühapäeval, 16. aprillil algavad rahvamatkadega Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud sündmused. Matk kulgeb sada aastat tagasi 12. aprillil likvideeritud Eestimaa kubermangu ja Liivimaa kubermangu piiri mööda, mille kõrvaldamise tulemuseks oli Eestimaa tekkimine tänastes kontuurides.

Üheks üheksast matkajate sihtkohast on Torma vallas paiknev Sadala rahvamaja, kus paljude esinejate ja emotsionaalsete hetkede osavõtul saab teoks Rahvalik Päev. Matkajad tulevad Sadalasse Lääne-Virumaalt Emumäelt ja Jõgeva vallast Laiuse mäelt. Teekonda alustakse kell 13.00. Laiuse mäel tervitab matkajaid Torma vallavanem Triin Pärsim, Laiuse kogukonna akordionihuviline Endla Tooming. Matkajate registreerimist korraldavad Laiuse kodutütred koos juhendaja Leina Kreegiga.

Laiuse poolt tulijatel on võimalus külastada EELK Laiuse Püha Jüri Koguduse kirikut, kunstipäraseid käsitööoskusi tutvustavat õletuba. Jõgeva-Mustvee maantee ääres Laiuseväljal on ajalooliseks väärtuseks Jaan Poska sünnikodu. Eesti riigi loojast ja Tartu rahu „meistri” elust ja tegevusest räägib huvitavaid fakte tunnustatud koduloolane Asta Leiten.

Uksed on avatud erinevaid tunnustusi pälvinud majutus-ja toitlustusettevõttel Veski külalistemajal. Sadala koolimajas jagab selgitusi ajastuhõngulises rõivastuses sarmikas Koolipreili.

Sadala Külade Seltsi rahvamaja juures tervitab saabujaid aga Tormast võrsunud 19 sajandi rahvusliku ärkamisaja eestvedaja, kirjanik ja põllumees Carl Robert Jakobson. Teda kehastab Sadala Külade teatri trupijuht ja näitleja Valdi Reinas. Jakobsoni juhtida on ka edasised sündmused Sadala rahvamajas – nii kontsert, mis algab kell 15.30, kui ka simman algusega kell 18.00.

Emumäelt saadavad matkajaid teele Simuna kapell ja Emumäe Arenduskeskuse liikmed, tervitused on Jõgeva maavanemalt Viktor Svjatõsévilt ja Lääne- Virumaa maavanemalt Marko Tormilt, kes mõlemad ka matkaraja Sadalasse kaasa teevad. Emumäel saab kell 12.15 koos giidiga teha väikese tutvustava retke. Otselülitus ERRi stuudioekraanile tehakse kell 17.45 viimase Liivimaa  piirilõigu kustumise jälgimiseks.

Süütame südametuled

Suvel toimuva XII noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään“ pidulik  tulesüütamine rahvamaja lähedal toimub kell 19.00. „Sadalas ja teisteski  rahvamatka kogunemispaikades süüdatakse väikesed lõkked – südametuled, millega me anname märku, et me oleme ikka veel olemas siin sellel maal, kus me oleme olnud aastatuhandeid – MEIE MAAL. Kutsume kõiki häid inimesi süütama koos pere, kogukonna või sõpradega lõkkeid valgustamaks teed noortepeo poole ja tähistamaks oma riigi juubelipeo algust,“ ütles Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt, kes on EV 100 ürituste üks eestvedajaid Jõgevamaal.

„Sadala Rahvalikul Päeval  astuvad üles Palamuse, Torma, Aidu, Laiuse, Mustvee, Jõgeva, Sadala rahvamuusikud, rahvatantsijad, koori- ja ansamblilauljad, näitetrupi liikmed, puhkpilliorkester,“ lisas ta. Rahvamajas on avatud Naiskodukaitse 90. juubeliaasta rändnäitus ja kohvituba, et mõttes minnakse sündmustes sada aastat tagasi, siis pangakaartiga pole võimalik maksta.

Äpid ajamasinaks  

Küll aga on ajaloo taaselustamiseks abiks tänapäeva tipptehnika. 16. aprilliks  tasub alla laadida EV100 ametlik äpp. Sel kuupäeval äpis südamenuppu vajutades annad märku, et hoolid oma Eestimaast. Kõiki vajutatud südameid kuvatakse ETV ekraanil. Kellel nutitelefoni ei ole, saab oma asukohast märku anda, helistades tasuta numbril 800 8100 või vajutades südamenuppu veebilehel.

Jaan Lukas