Jääratas pöörlemas Vana-Vigalas – mitte ainult

Jääratas pöörlemas. Fotod: Jaan Viska
Jääratas pöörlemas. Fotod: Jaan Viska

Jaan Viska

Möödunud suvi tõi üle Eesti külateatrid Vana-Vigalasse teatrit tegema. Tundus, et üks maakoht oli kuulus oma tegemiste poolest. Nüüd räägime looduse väest. Külm meisterdab pöörleva ratta Vigala jõel, mujalt, teistelt jõgedelt pole varem selliseid  teateid tulnud.

Arvatakse, et Ahja jõel olevat ka jääketast pöörlemas nähtud. Jääketta pöörlemispaik on pargi kagupoolses osas. Ühel pool jõge asub Vigala Sassi loitsukivi, teisel pool jõge Vana-Vigala ohvrihiis. Vana-Vigala piirkond asustati muinasajal. Hiied asuvad külade ümbruses, hiiest voolab välja üks allikas jõkke. On räägitud, et allikal oli ravivägi, olla saadud lahti kurjast ja haigustest. Kas pühapaiga vägi paneb vee jões pöörlema või hoopis siinpoolselt mõjutab loodust Sassi kultusekivi? Või on see ikkagi allikalise põhjavee toitega voolusängi omapära. Lisaks teeb jõgi veel järsu käänaku.

Jõe äärde läks mitmeid jälgi, jäljed lõppesid õnneks kaldapealsel. Jõudsin sinna lastelastega, et näidata toredat nähtust. Nägime ketast üsna laisalt pöörlemas. Ketta ja kaldajää vaheline kaugus oli mõni sentimeeter. Ketas oleks nagu sirkliga paika pandud. Kalda peal sai hinnatud ketta läbimõõtu: ligikaudu 23 meetrit ja ühe täispöörde tegemiseks kulus  13,5 minutit. Väike arvutus näitas: ketas pöörleb kiirusega 9 sentimeetrit sekundis. Nähtus oli kolmekuningapäeva pärastlõunal 13kraadise miinusega.

Jääratas ja Hiieorg
Jääratas ja Hiieorg

Praeguseks on ketas kinni külmunud, nagu seda juhtub talve tulekul. Võib-olla Vigala Sass teadis selle paiga maagilist võlu.

Võlusõnumiga saab õnnitleda peagi kukeaastal sündinuid. Päikest teile! Juttu on ikkagi paslik lõpetada selle aasta tähtpäevalise M. J. Eiseni (160 aastat sünnist) sõnadega: vanasti oli meil kaks pühadust: hiis ja saun. Kristlus tõi kolmanda pühaduse: kiriku, mis on aja jooksul vähendanud hiie pühadust, aga saun on jäänud püsima. Sassi loitsukivil olid mündid vette külmunud, kivilohu vesi pidi nägemist parandama. Jääketta pöörlemist oli kodus  internetist näha. Aga see ei korva looduses olemist. Looduse ilu, ime ja vägi ning paikkonna lugu annab kõneainet järgmise jääkettani.

Nautigem, vaadelgem elukeskkonda, et vestelda omi lugusid.

Annetused Vigala Sassi ohvrikivil.
Annetused Vigala Sassi ohvrikivil.
Jääratas hoogu kaotamas.
Jääratas hoogu kaotamas.
Share via
Copy link
Powered by Social Snap