Väärikas kingitus väärikale rahvale Eesti Vabariigi
100. sünnipäeva puhul

Eesti lipud. Foto: uuseesti.ee
Eesti lipud. Foto: uuseesti.ee

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise aeg on peagi päral: juba tuleval, 2017. aastal hakkame me kõik, riik ja rahvas üheskoos, sellest suurest sündmusest osa saama. Eesti riigikantselei-EV100 juhtrühm ja Külaliikumine Kodukant on võtnud ühiselt südameasjaks, et meie riigi juubeli tähistamine jõuaks igasse Eestimaa nurka, ka kõige kaugemasse.

Eestlased on end ikka uhkusega maarahvaks pidanud, enam kui ehk ükski teine Euroopas. Just maarahval, meie külakogukondadel, on ka EV100 sündmuste sündimise ja teoks saamise juures eriline roll.

100 on väga suur ja uhke number, mis näitab, et meie riigil on seljataga sajandipikkune minevik ning ees ootamas loodetavasti sajanditepikkune tulevik. Tulevikku suunatud on ka meie „EV100 igas külas” – kingitus, mille me saame teha endale, oma külale, oma kogukonnale, sest meie ise ju olemegi see riik, kes oma suurt sünnipäeva tähistab.

Milline on üks väärikas kingitus väärika riigi väärikale rahvale?

Eks ikka selline, millest tunnevad rõõmu ja saavad kasu nii oma küla ja kogukond kui ka need, kes külla tulevad. Selline, mis ise ning üheskoos, südame ja mõttega tehtud. Oma- ja oma kogukonna näoline, millist teist täpselt samasugust kusagil mujal ei leidu. On aeg oma kodukohas ühiselt ringi vaadata – kindlasti on siin midagi, mille tegemisest ammu unistatud, mõeldud, millest puudust tuntud. Või ehk on teie kogukonnas hoopis midagi sellist väärtuslikku, mis aegadega kaduma läinud ja nüüd taasavastamist ootab?

Nüüd – Eesti 100. sünnipäeval – ongi aeg sellised mõtted ja unistused üles leida, teoks teha, ellu kutsuda. Olgu selleks siis külaväljaku, kiigeplatsi vms rajamine; küla kroonika, laulu, kokaraamatu vm kirjutamine; mõnele uuele kogukondlikule tavale aluse panemine või vana tava taaselustamine; kogukonnale olulisele paigale/hoonele/vms uue elu andmine ja ikka nii edasi – tähtis on, et EV100 ajal loodu/ellu kutsutu/rajatu jääks ja oleks kõigile rõõmuks ka tulevikus, kui sünnipäev seljataga. Tähtis on, et see oleks ise, ühiselt ja südamega tehtud – just nii suur või väike, kui on tegijast kogukond.

Külaliikumine Kodukant on võtnud kingitegijatele toeks olla – kõigis Eesti maakondades on üks tubli ja tore inimene, kellelt saab nõu ja abi igaüks, kes maarahva suures ühiskingituses „EV100 igas külas” kaasa lüüa tahab. Just tema kaudu jõuavad sünnipäevakingid-peod ka ühisele kaardile – Kodukandi kodulehel saabki olema suur Eestimaa kaart, kus kõik sünnipäeva tähistamise kingid, peod ja paigad peal. Ikka selleks, et oleks endal uhke vaadata ja teistelegi teda anda, milliseid häid ja ilusaid asju meie külades sünnib.

Eesti 100. sünnipäeva tähistamine kestab nagu nii väärikale tähtpäevale kohane õige pikalt: 2017-2020. Maarahva ühiskingi „EV100 igas külas” tegemise aeg saab alguse 2017. aasta Maapäeval ja kestab järgmise Maapäevani augustis 2019. Piisavalt pikk aeg seegi, et iga küla leiaks just niisuguse päeva, millel kogukonna ajaloos või pärimuses on (oli või saab olema) eriline koht, mil õige aeg EV100 ja kogukonna ühiskingituse valmimist tähistada. EV100 juhtrühm omalt poolt teeb selle päeva ja paiga veel erilisemaks, andes neile kogukondadele, kes ühiskingituses „EV100 igas külas” väärikalt ja tulevikkuvaatavalt kaasa löövad, tunnusmärgi, millel kirjas küla nimi ja kuupäev, mil Eesti sajanda sünnipäeva pidu oli just selles paigas.

Eestis on tuhandeid külasid, suuri ja väikeseid, pika ajalooga ja üsna uusigi. Iga küla on oluline, on väärtus, nii sealse kogukonna kui kogu Eesti jaoks. Iga küla on eriline – teist sellist paika, kogukonda ja lugu ei ole kusagil. Leidkem oma kogukonna väärtused ja lood enda ja teiste jaoks üles – just nüüd, kui meie riigi aega mõõdetakse väärika numbriga 100.

EV100 koduleht:  https://ev100.ee/et/ev100-igas-kulas

Külaliikumise Kodukant koduleht:  https://kodukant.kovtp.ee/ev-100

Lisainfot ühiskingituses „Eesti100 igas külas” kaasa löömiseks saate:

Pille Tutt, Jõgeva maakonna koordinaator