Selgusid Apollo lugejate möödunud aasta lemmikud raamatud

Juba kümnendat aastat järjest tunnustati Eesti suurima raamatukaupluste keti Apollo auhinnagaalal eesti kirjanikke, kelle raamatud valiti lugejate poolt möödunud aasta parimateks.

Apollo Pärnu Keskuses Foto Urmas Saard
Apollo Pärnu Keskuses. Foto: Urmas Saard

“Igal aastal lisandub Apollo sortimenti ca 4000 uut eestikeelset raamatut, mille seas on väga palju häid teoseid, mis väärivad esiletõstmist. Apollo raamatueksperdid koostöös Eesti Kirjastuste Liiduga tegid aasta alguses ära põhjaliku eeltöö ning valisid välja kuues kategoorias kokku 60 teost, mille seast lugejad selgitasid välja parimad,” rääkis Apollo müügi- ja turundusjuht Eha Pank. Pank lisas, et hääletus parimate eesti autorite ja raamatute välja selgitamiseks toimus nagu varasematel aastatelgi apollo.ee kodulehel. Lisaks said kõik soovijad esmakordselt hääletada ka Apollo kauplustes kohapeal. Parimad autorid ja teosed selgusid enam kui 5000 lugeja hääle põhjal.

Pank rääkis, et hääletajatelt paluti ka tagasisidet, et teada saada, mida tarbijad möödunud aasta teostest arvavad. “Suur osa lugejatest hindas, et möödunud raamatuaasta oli huvitav, mitmekesine, täis üllatusi ning pakkus väga palju meeliülendavaid lugemiselamusi,” võttis ta lugejate arvamused kokku.

Parimad Eesti autorite raamatud selgitati välja ilukirjanduse, luule, eluloo, lasteraamatu, aimeraamatu ja käsiraamatu kategoorias.

Eesti autorite luule kategoorias valisid lugejad enda lemmikuks Doris Kareva “Perekonnaalbumi”, kelle edu teiste nominentide ees oli Panki sõnul silmmärgatav.

Ilukirjanduse kategooria rahva lemmik on raamat eestlase elust – enim hääli sai Olavi Ruitlase “Vee peal”, rääkis ta.

“Lasteraamatute kategooria puhul peab esile tooma, et mullused parimad lasteraamatud kirjutasid mehed. Rahva lemmikuks osutus Andrus Kivirähki “Oskar ja asjad”, mis hoolimata hilisest ilmumisajast sai kiiresti populaarseks,” ütles Pank.

Elulooraamatute kategoorias on alati olnud tihe rebimine, nii ka tänavu. “Nimekirja vaadates hakkab silma eestlaste muusikalembus – parimad raamatud on kas lauljast või on selle kirjutanud muusik,” täpsustas ta ning avaldas, et lugejad valisid ülekaalukalt oma lemmikuks alles aasta lõpus ilmunud Stig Rästa “Minu Kennedy”.

Parimate aimeraamatute kirjutajad on tegelenud eestlase olemuse ja mälu jäädvustamisega, nentis Pank ning märkis, et lugejate lemmikuks kuulutati Valdur Mikita “Lindvistika ehk metsa see lingvistika”.

“Kui mullused parimad lasteraamatud panid kirja mehed, siis käsiraamatud on naiste pärusmaa. Märksõnad, mis võtavad kokku parimad 2015. aasta käsiraamatud, on toit, tervis ja naine,” rääkis Pank. Käsiraamatute kategoorias kuulutati eelmise aasta parimaks Merle Liivaku ja Hele-Mai Alamaa “Kahvliahvi kokaraamat”.