Raplamaal alustav ökokogukond Väike Jalajälg rajab Mõisamaale ökoloogilise eluviisi keskuse

Ökokogukonna Väike Jalajälg tuumik Mõisamaa mõisa ees. Foto: Paavo Eensalu
Ökokogukonna Väike Jalajälg tuumik Mõisamaa mõisa ees. Foto: Paavo Eensalu
Raplamaal alustab tegevust ökokogukond Väike Jalajälg, kes plaanib rajada Märjamaa valda Mõisamaa mõisakompleksi ökoloogilise eluviisi keskuse. Väikese Jalajälje ökokogukonna liikmed kutsuvad kõiki huvilisi septembri teisel nädalavahetusel Mõisamaa ökoloogilise eluviisi keskuse loomise toetuseks korraldatavatele esimestele talgutele ja avatud uste päevale.

Väikese Jalajälje ökokogukond, mis liidab sarnase maailmavaatega inimesi, on teinud juba kaks aastat eeltööd, et luua Eestisse omanäoline ökoloogilise eluviisi keskus. Sobiv hoonetekompleks koos piisava suuruse maaga leiti Märjamaalt Mõisamaa külast, kus AS Hoolekandeteenused oli pannud enampakkumisele seni hooldekoduna kasutusel olnud Mõisamaa mõisa. Leping kaks aastat tühjana seisnud Mõisamaa mõisa ostmiseks sõlmiti augusti alguses.

Ökokogukonna Väike Jalajälg üks eestvedajaid Riinu Lepa ütles, et Mõisamaa mõis on küll suur ning selle kordategemine ja keskkonnasõbralikuks kujundamine tõeline väljakutse, ent kogu kompleks vastab ökokogukonna visioonile majutada ja pakkuda koolitusi tulevikus kuni sajale inimesele. „Toome Märjamaa valda uut energiat aktiivsete inimeste näol, plaanime panustada paikkonna elu arengusse läbi ettevõtluse, turismi ja keskkonnahariduse edendamise,“ rääkis Lepa. Ta lisas, et Väikese Jalajälje kogukond on avatud koostööle sarnaste eesmärkidega ühingute ja üksikisikutega.

Riinu Lepa sõnul moodustab ökokogukonna tuumiku hetkel kümnekonnast leibkonnast koosnev grupp inimesi, kelle eesmärgiks on rajada keskus, kus pühendutakse jätkusuutliku elu loomisele, väärtustades seejuures hoolimist nii meie koduplaneedist kui inimestest. „Väikese Jalajälje kogukonna tegevus on ajendatud soovist panustada sihipäraselt lahendustesse, mis aitavad parandada globaalset keskkonnaolukorda, vähendavad taastumatute loodusvarade liigtarbimist, toovad inimesi lähemale ühiskonnaelule, toetavad harmoonilisi inimsuhteid, soodustavad laste turvalist ja igakülgset arengut ning väärtustavad inimese tervist,“ selgitas Lepa.

Plaanitavate tegevuste hulka kuuluvad taastuvenergia lahenduste loomine, keskkonnasõbralike ehituslahenduste kasutamine, mahetoidu kasvatamine ja müük, vastloodud Gaia Kooli alla kuuluva koduõppeklassi avamine lastele, lastehoiu loomine, huviringide ning kogemusõppe põhiste koolituste korraldamine nii lastele kui täiskasvanutele, töö ja majutuse pakkumine vabatahtlikele jpm.

Väike Jalajälg kuulub Eesti Ökokogukondade Ühendusse, mis on omakorda Euroopa ökokülade ühenduse GEN Europe (Global Ecovillage Network) liige. Euroopas tegutseb ligi 300 ökoküla.

12.-14. septembril kutsub Väike Jalajälg kõiki huvilisi Mõisamaale, kus toimub lahtiste uste päev ja esimesed talgud Mõisamaa ökoloogilise eluviisi keskuse loomise toetuseks. Kohapeal saab lähemalt tutvuda nii ökokogukonna kui ka rajatava keskuse eesmärkide ja edasiste plaanidega.

Loe lähemalt Väikese Jalajälje kohta Facebookis: https://www.facebook.com/vaikejalajalg
Eesti ökokogukondade liikumisest: www.kogukonnad.ee, www.facebook.com/kogukonnad
Euroopa ökokülade liikumisest GEN Europe: http://gen-europe.org

Allikas: ökokogukond Väike Jalajälg

Share via
Copy link
Powered by Social Snap