Eesti muusikud astuvad Pärnus üles esitluskontserdiga

Festivali kunstiline nõustaja maestro Paavo Järvi. Foto: paavoproject.blogspot.com
Festivali kunstiline nõustaja maestro Paavo Järvi. Foto: paavoproject.blogspot.com
Pärnu Muusikafestival Järvi Akadeemia eesti muusikute esitluskontserdil on fookuses noored ja säravad eesti tippmuusikud. Kõik muusikasõbrad ja puhkajad on oodatud heale kontserdile Pärnus 16. juulil.

Pärnu Muusikafestival Järvi Akadeemia oluliseks osaks on eesti noorte muusikute esiletõstmine. Hea koostööpartner Eesti Interpreetide Liit on kokku pannud kava, kus on fookuses neli säravat muusikut – Mihkel Poll, Indrek Leivategija, Triin Ruubel ja Riivo Kallasmaa. Kontserdil on võimalik neid näha üheskoos musitseerimas kammermuusikuna kui solistidena Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkestri ees.

Ansamblipartneritena astuvad kontserdil üles ka Anne Ainomäe vioolal ja Reet Ruubel klaveril. Interpreetide Liit on eraldi kutsunud ka festivalikorraldajaid ja agente välismaalt, kes jagavad enne kontserti Järvi Akadeemia noorte muusikutega mõtteid paneelis „Millised on ootused noorele karjääri alustavale muusikule? Agendi, festivalikorraldaja ja orkestri direktori vaatenurk”.

Festivali kunstiline nõustaja maestro Paavo Järvi peab noorte muusikute kaasamist festivalile väga vajalikuks: „Oluliseks põhimõtteks on kutsuda festivalile eesti noorte muusikute paremik. See aitab neil edaspidi väljaspool Eestit õppida, tööd leida või lihtsalt kogemusi vahetada,” sõnab Järvi.

Esitluskontserdi muusikud on on silmapaistvad interpreedid, kelle muusikaline tegevus on laiahaardeline, nad on osalenud arvukatel meistrikursustel ja konkurssidel nii Eestis kui võõrsil ning pälvinud mitmeid preemiaid.

Oboemängija Riivo Kallasmaa on muusikahariduse omandanud lisaks Eestile Brüsseli ja Jeruusalemma kõrgkoolides. Hetkel teeb Kallasmaa koostööd Turu Filharmoonilise Orkestri Pori Sinfonietta ning Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Ta teinud koostööd ka Eesti esimese nüüdismuusikale spetsialiseerunud koosseisuga NYYD Ensemble ning teeb kaasa koosseisudes nagu Tartu Uue Muusika Ansambel ja Ensemble Voces Musicales. Aastal 2006 võitis Riivo Kallasmaa interpreetide konkursi Con Brio.

Indrek Leivategija lõpetas 2012. aastal Müncheni Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri Wen-Sinn Yangi tšelloklassis. 2011. aastal täiendas end Natalia Gutmani juures. Ta on andnud palju kontserte ning teinud salvestusi (Eesti, Baieri, Saksa Raadiole). Aastatel 2008–2010 töötas ta Baieri Ringhäälingu Sõmfooniaorkestris, alates 2012. aastast on ta Bambergi Sümfoonikute tšellorühma teine kontsertmeister. Indrek Leivategija on 2012. aasta Gasteigi muusikapreemia laureaat.

Pianist Mihkel Poll on õppinud välismaal Guildhall School of Music and Drama´s professor Ronan O´Hora klaveriklassis. Hetkel õpib ta Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia doktorantuuris professor Ivari Ilja juures. Mihkel Poll pälvis 2004. aastal esimese preemia ning orkestri eripreemia Rina Sala Gallo nimelisel pianistide konkursil Monzas, Itaalias; samal aastal võitis ta peapreemia ja neli eripreemiat vabariiklikul interpreetide konkursil Con brio” 2006. aastal sai ta esimese preemia Ferroli rahvusvahelisel pianistide konkursil Hispaanias ning esimese preemia ja Tubina eripreemia esimesel Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil. Mihkel Poll on esinenud kõikjal Euroopas ja USA-s. Ees ootavad etteasted Sinfonia of Birmingham’i ning Birmingham School’s Symphony Orchestra’ga. Mihkel Poll on 2004. aasta Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ja 2013. a. Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia laureaat.

Viiuldaja Triin Ruubel on õppinud lisaks Eestile Rostocki Kõrgemas Teatri- ja Muusikakoolis professor Petru Munteanu klassis. Hetkel jätkab magistriõpinguid professor Munteanu juures Augsburgi Leopold-Mozarti-Instituudis. Triin on võitnud Grand Prix rahvusvahelisel viiuldajate konkursil „Remeber Enescu” Sinaias Rumeenias ja pälvinud auhinnalisi kohti Kloster Schöntalis Saksamaal, Avignoni Rahvusvahelisel Viiuldajate konkursil Prantsusmaal ning „Premio Rodolfo Lipizer“ konkursil Itaalias. Ta on soleerinud paljude orkestrite ees, esinenud paljudel festivalidel ning teinud koostööd heliloojatega Jörg Widmann ja Wolfgang Rihm. Ta on 2011 asutatud kaasaegse muusika ansambli Neophon asutajaliige.

Suurejooneline Pärnu Muusikafestival Järvi Akadeemia toimub sel aastal 14.-20. juulini ning toob Pärnusse taas erakordselt palju häid muusikuid. Festivalil esineb hulk tippsoliste: Steven Isserlis, kes on üks suurimaid tšellostaare maailmas ning suurepärane gruusia pianist Alexander Toradze. Samuti tuleb festivalile läti akordionimängija Ksenija Sidorova, kes mängib Erkki-Sven Tüüri akordionikontserti.

Allikas: Eesti Interpreetide Liit