Täna jätkuvad Tartus Roy Strideri tee- ja filmiõhtud

Neljapäeval, 16. jaanuaril kell 18.00 toob Roy Strider Tartu loodusmajja  tartlastele mütoloogilise Hunza kuningriigi.
Kirjanik Roy Strideri tee-ja filmiõhtute sari Tartu loodusmajas jätkub salapärasest ja isoleeritud Hunza kuningriigist vändatud dokumentaalfilmidega.

Maapealseks paradiisiks, müütiliseks Shangri-La’ks ja Makedoonia Aleksandri armeest põgenenud sõdurite järeltulijate koduks nimetatud maa on olnud looduslikel põhjustel peaaegu kogu oma ajaloo jooksul muust maailmast täielikult või peaaegu täielikult isoleeritud. Hunza elanikud on enamjaolt islami šiitide usuvoolu alla kuuluva ismailiitide usu kandjad, hunzalasi ehk hunzakut’e peetakse tänaseks teaduslikult ümberlükatud teooria kohaselt ka kreeklaste või makedoonlaste sugulasteks.

Ka maailma kõrgeima elueaga (120 aastat) inimeste elupaigaks kutsutud Hunzast saab sel korral näha lausa kahte linateost.

Esmalt näitab Strider 1937. aastal Hunza kuningriigis vändatud haruldast tummfilmi, mille ülesvõtjaks on toonase Briti suurimpeeriumi ekspeditsiooniüksused.

Pamiiri kõrgmäestikku lukustatud maast räägib ka teine, uhiuus dokumentaalfilm “Hunza lugu” (The Hunza Story (2013), mis portreteerib noore üliõpilase Arsal Shafa rännakut oma terrorismiohust häiritud kodumaal – Hunza kuulub alates 1974. aastast Pakistani mõjupiirkonda.

Nagu juba tavaks saanud, püüab Strider ka sel korral luua videosilla kaudu kauge maaga otsekontakti. Nii saavad hea õnne ja elektrivarustuse korral filmivaatajad esitada küsimusi ehtsale hunzalasele, kuulda burushaski keelt ning uurida hunzakutide väidetava pikaealisuse saladuse kohta. Filmiõhtul saab maitsta ja juua hunzalaste igapäevast jooki – tumuru teed.

Tee- ja filmiõhtud on osalejatele tasuta, toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus